Више новца за пољопривреднике

У буџету за наредну годину предложено је да аграрни буџет износи 25 милијарди и 600 милиона динара, што је за четвртину више од овогодишњег. Из Министарства пољопривреде најављују и више пара за инвестиције на регистрованим газдинствима.

Скупштина Србије завршила је начелну расправу о Предлогу буџета за 2010. годину. Како сада ствари стоје, пољопривредници би, следеће године, највероватније могли да се надају нешто већој помоћи из државне касе.

Предложено је да аграрни буџет износи 25 милијарди и 600 милиона динара, што је за четвртину више од овогодишњег.

Из Министарства пољопривреде најављују и више пара за инвестиције на регистрованим газдинствима. После ребаланса, ове године је у аграрном буџету остало само 16 милијарди динара, најмање од његовог оснивања.

Само годину дана раније, 2008. године, буџет намењен пољопривреди износио је чак четири одсто буџета Републике. План је да 2010. буде три одсто националног буџета.

Из Министарства пољопривреде најављују повећање бесповратне помоћи по хектару регистрованог имања, које уплаћује пензионо и инвалидско осигурање.

Милан Стегић из Министарства пољопривреде каже да се тренутно ради на калкулацијама за следећу годину.

"Правимо калкулације за 2010. годину како би регресирање производње по хектару уместо овогодишњих 12 хиљада по хектару буду хиљаду - две више", каже Стегић.

Повећати регрес за приплодна грла

Из дана у дан погоршава се материјални полозај произвођача меса и млека, и смањује број стоке. Зато је, сматрају пољопривредници, потребно повећати регрес за приплодна грла.

Право на субвенције и друге подстицаје, ни следеће године неће имати комбинати и пољопривредна предузећа, иако запослени у тим организацијама тврде да управо они производе највеће вискове хране.

"Наша производња је усмерена ка сточарству. Ове године смо произвели пет стотина јунећег и хиљаду тона свињског меса. Наша размишљања су усмерена према Европи зато сматрамо да је од општег интереса да нам држава помогне", изјавила је Катарина Беслин - Волф из "ПИК Халас Јозефа" из Аде.

За разлику од комбината, држава ће од 2010. године, први пут по моделу ЕУ, помагати регистрованим пољопривреднима газдинствма да граде складишта, мале млекаре, сушаре, хладњаче. За те намене биће издвојена милијарда динара.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом