четвртак, 10.12.2009, 07:09 -> 08:08
Ниже цене увозних призвода
Примена Прелазног трговинског споразума, осим што ће обезбедити нижу цену увозних производа из ЕУ, даје и сигнал да је Србија окружење у које је сигурно инвестирати, рекао јавни секретар у Министарству економије Небојша Ћирић.
Јавни секретар у Министарству економије Небојша Ћирић рекао је да примена Прелазног трговинског споразума, осим што ће обезбедити нижу цену увозних производа из ЕУ, даје и јасан сигнал страним инвеститорима да је Србија у политичком и економском смислу, окружење у које је сигурно инвестирати.
Учествујући у емисији "Око" на Радио-телевизији Србије, Ћирић је подсетио да је ЕУ 2000. године укинула скоро све царине на извоз наших производа у ЕУ, које су требале да важе до 2010. године и нагласио да сада Србија има уговорни однос са ЕУ, према којем је бесцарински извоз домаћих производа у Унију загарантован.
Објашњавајући да ли је српска привреда спремна за примену тог споразума, Ћирић је рекао да су наши привредници имали период од девет година да извозе домаће производе без царина у земље ЕУ, као и да је домаћа привреда имала довољно времена да се припреми да постане конкурентна.
Ћирић је напоменуо да осим извоза наших производа на тржиште ЕУ без царина, примена Прелазног трговинског споразума значи и да ће се царине на увоз роба из ЕУ постепено снижавати у наредних шест година и да српска привреда и даље има тај период да се припреми за конкуренцију.
"Потрошачи у Србији имаће највише користи од примене Прелазног трговинског споразума јер ће роба из земаља ЕУ бити јефтинија", оценила је професор Факултета политичких наука Тања Мишћевић.
Како је навела, поента споразума је да се постепено снижавају царине за робу, која улази са територије држава чланица ЕУ у нашу земљу, што значи да ће се то одразити на нижу цену тих роба у Србији.
Мишћевићева је рекла да ће роба конкурисати домаћим производима, који су скупљи и лошијег кавлитета и указала да би требало да буду укинуте готово све царине на скоро све производе, искључујући примарне пољопривредне производе, који на наше тржиште улазе из ЕУ.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар