среда, 09.12.2009, 14:32 -> 16:20
Грчки дуг угрожава евро
Грчки јавни дуг толико се нагомилава да би та земља могла да дође у ситуацију да не може да отплаћује приспеле дугове, пише "Шпигл". Лист упозорава да лоше стање у једној од чланица еврозоне може да има негативан утицај на европску валуту.
Иако се после најгорих месеци кризе економски индикатори поправљају међу европским економистима расте забринутост због јавног дуга Грчке, који се толико повећава да земља ускоро неће моћи да отплаћује приспеле дугове, пише немачки недељник "Шпигл".
Међутим, проблем није само у немогућности Грчке да се избори са сопственим економским проблемима, већ и у томе што лоше стање у једној од чланица еврозоне може да има јак негативан ефекат на заједничку европску валуту евро, пише лист.
Директор Немачке банке Јозеф Акерман је прошле недеље на Самиту о економији у Берлину упозорио да се економска ситуација може поново погоршати.
"Неколико бомби може у сваком тренутку да експлодира", рекао је Акерман и додао да растући проблеми задужених земаља, међу које је убројао и Грчку, могу да доведу до нових потреса.
Акерман није усамљен у том мишљењу. Иако запостављен због оптимизма, јер је економска криза почела да пролази, прошле недеље поново је актуелизован један проблем: страх од националног банкротства у државама еврозоне, што би могло да угрози стабилност евра.
Грчка је увек била на високом месту на листи најризичнијих земаља, али је сада проблем постао акутан, пише немачки лист.
Грчки министар финансија Георгос Папаконстантиноу је пре три недеље најавио да ће буџетски дефицит Грчке достићи 12,7 одсто бруто домаћег производа, уместо претходно предвиђаних 6 одсто, и далеко изнад лимита од три одсто који важи у еврозони.
А с обзиром на то да агенције које процењују кредитни рејтинг земаља нису спремне да поправе своје пројекције о Грчкој, ситуација ће се само погоршавати, упозорава немачки лист.
Лакмус папир за целу Унију
"Проблем Грчке ће бити лакмус папир за валуту у еврозони", рекао је један високи званичник немачке администрације.
Грчка је већ сада акумулирала дуг који ће бити јако тешко, ако не и немогуће отплатити. Влада се последњих година много задужила, а инвеститори су изгубили поверење у хартије до вредности које емитује држава.
Процењује се да јавни дуг достићи више од 260 милиoна евра. Влада у Атини ће бити приморана да се поново задужује на тржишту капитала, како би вратила дуг.
Али, уколико не пронађе купце за своје обвезнице, Грчка неће имати избора, него да саопшти да није у могућности да отплаћује дугове, баш као што су то урадили Мексико, Еквадор, Русија и Аргентина у претходној деценији, упозорава "Шпигл".
То је ставило Брисел у непријатан положај. Правила Европске уније спречавају да се новац позајмљује чланицама које праве превелике рупе у државном буџету. Чак и када би постојао начин да се заобиђе та забрана, последице би могле да буду катастрофалне, пише лист.
Непостојање забринутости за буџетску дисциплину у државама као што су Шпанија, Италија и Ирска, би могло да се прошири, а дуге државе би могле да поставе јасно питање: "Зашто штедети, ако ће други да намире рачун?"
Са друге стране, ако Брисел препусти Грчку њеним сопственим потенцијалима, последице ће такође бити веома лоше.
"Поверење у евро ће бити пољуљано, а државе Уније ће се суочити са важним тестом. Колико је добра заједничка валута, ако неке од чланице плаћају своје дугове, а неке не?", упозорава немачки недељник.
Страх од домино ефекта
Осим тога, постоји и домино ефекат. Ако једна од чланица еврозоне пропадне, то би могло да се пренесе и на друге чланице које су у сличној ситуацији, што може да угрози еврозону.
Међутим, бар према недавним изјавама, ситуација у вези са Грчком не брине много челнике немачке централне банке.
"Па шта ако Грчка престане да плаћа дугове? Евро је довољно јак да то поднесе. Права претња може да настане ако Брисел почне да зависи од грчке помоћи, а онда ће се заједница држава које користе евро претворити у заједницу инфлације", рекао је један о извршних директора банке, наводи лист.
Одговор на питање да ли се банкрот Грчке може спречити зависи од Европске централне банке, која ће одржати састанак 17. децембра, а једна од тема ће бити и Грчка.
Челници централних банака држава еврозоне већ су почели да спекулишу шта би могло да се деси ако Грци крену да штампају евре без одобрења Европске централне банке.
"Немам никакве сумње да ли ће Грчка банкротирати, а сви који спекулишу да ће се то десити су у заблуди", поручио је Жан Клод Јункер, како би охрабрио Грчку.
Европска унија ће убудуће свакако имати чвршћи приступ према Грчкој. Пре три недеље влади у Атини стигла је критика из Брисела, али је грчка влада показивала мало интересовања да предузме неке одлучне кораке, пише лист.
Влада намерава да смањи дефицит, али само до нивоа од 9,1 одсто БДП-а следеће године, што је премало, према мишљењу многих европских министара.
Како је недавно рекао грчки министар финансија, "земљи ће бити потребно најмање четири године да дефицит стави под контролу "без угрожавања економског опоравка".
Један инвестициони банкар из Лондона процењује да ће цена грчких обвезница у кратком року наставити да пада.
"Ако неко дугује 1.000 евра, он има проблем. Ако неко дугује 10 милиона евра, онда банка има проблем. А банка је у овом случају Европа", сликовито објашњава банкар.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар