Велика шанса за пољопривреду

Пољопривредници ће од примене Прелазног трговинског споразума имати велике користи, јер се код нас производи јефтинија храна, а цене у велетрговинама у ЕУ су велике, па ће моћи више да зараде у тој размени, рекао је за РТС министар пољопривреде Саша Драгин.

Министар пољопривреде Саша Драгин изјавио је за Радио-телевизију Србије да је после одлуке ЕУ да почне са применом Прелазног трговинског споразума најважније то што за све производе које извозимо у ЕУ никада неће бити било каквих препрека, а до сада смо имали квоте за многе производе.

Драгин је у Јутарњем дневнику РТС-а рекао да је вест нарочито значајна за пољопривреду јер је, уз војну индустрију, у периоду кризе имала најбоље резултате.

"Министарство пољопривреде је урадило цео домаћи задатак да производи могу да изађу на тржиште ЕУ и да буду конкурентни пре свега по квалитету, а затим и са ценом и понудом", истакао је Драгин.

"Најбитније је да се отвара могућност дугорочног снабдевања европског тржишта, које је наш најважнији партнер у извозу пољопривредних производа, а ова година је била рекордна по суфициту који смо остварили у размени са иностранством, што значи да је пољопривреда и даље оно што гура Србију напред", рекао је министар.

Драгин је истакао да ће Србија, као један од најважнијих извозника пољопривредних производа у региону, на овај начин добити нову шансу.

"Сами пољопривредници ће осетити бенефит од тога, јер се код нас производи релативно јефтинија храна због трошкова производње, док су цене у супермаркетима и велетрговинама у ЕУ веће, па се отвара могућност да пољопривредници више зараде у тој размени", истакао је министар Драгин.

Саша Драгин је оценио да је важно да што пре, не само извеземо што више пољопривредних производа, него и да постанемо земља кандидат за чланство у ЕУ због претприступних фондова, "који годишње могу да донесу пољопривреди у Србији између 50 и 60 милиона евра".

"То је новац који директно иде пољопривредницима за унапређење технологије, а уколико имате бољу технологију, имаћете и ниже цене", рекао је Драгин.

Министар је истакао и да је важно то што је ове године усвојен закон о безбедности хране, због чега "ћемо бити препознати као земља која производи безбедну храну".

"То најбоље доказује чињеница да смо ове године добили слободан извоз прерађевина од свињског меса, а следеће године се надамо да ћемо добити извоз свежег меса", рекао је министар.

Нема нових стандарда квалитета

Министар је нагласио да се после примене Споразума од пољопривредника неће тражити да испуњавају нове стандарде квалитета, већ да ће постојати генерални стандарди који важе у ЕУ.

"Није истина да краставци морају да буду исте дужине или да шаргарепе морају да имају одређену боју", рекао је Драгин и додао да је најважније да се у пољопривредним производима не налазе штетне материје.

"Ове године смо имали 200 организованих акција по пијацама у Србији, урађено је око 60.000 анализа, и у јако малом броју случајева је дошло до неслагања са оним вредностима које су прописане законом, а и тада је било речи о увезеној роби, непознатог порекла", истакао је министар Драгин.

Кад је реч о млеку, Саша Драгин је рекао да је политика ЕУ у млечном сектору врло ригидна, јер и Унија има велике количине млека и препоручио као алтернативна тржишта земаља бившег Совјетског савеза.

Коментаришући информацију да ће због царина производи пољопривредника у Србији бити још нижи, министар је рекао да то регулише тржиште.

"Министарство је ове године подигло систем јавних складишта који омогућава пољопривредницима да своју робу складиште, и на основу те робе, а не на основу хипотеке на кућу или земљиште, добију кредит од банке са каматом од 3 одсто на годишњем нивоу и да чекају најповољнији тренутак да продају своју робу и да врате кредит", објаснио је Драгин.

На тај начин, тврди министар, пољопривредник може да одлучи када ће да прода робу, јер током године цене производа осцилују у зависности од понуде и тражње.

"Најбољи пример је цена пшенице, која у време жетве била око 9 динара, али је сада између 12 и 13 динара, па су они који су је ставили у јавна складишта зарадили далеко више пара", објаснио је Драгин.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом