понедељак, 07.12.2009, 08:00 -> 11:43
štampajОрганизовано наводњавање ариљских села
За изградњу и развој система за наводњавање пољопривредници неколико села ариљске општине добили су бесповратна средства. Организовано ће се наводњавати око 200 хектара.
Кроз пилот пројекат у пет села ариљске општине изградиће се систем за наводњавање. Нове бунаре, црпне станице, компензационе базене и разводне мреже користиће 160 домаћинстава.
За изградњу и развој система за наводњавање пољопривредници неколико села ариљске општине добили су бесповратна средства. Посредством Министарства пољопривреде 90 процената вредности пилот пројекта финансира Светска банка. Тако ће се организовано наводњавати око 200 хектара.
"Сада смо се сналазили како је ко могао и постизани су мали приноси. Сада улажемо далеко више наде у производњу. Гураћемо ову иницијативу кап по кап", рекао је Милијан Милутиновић, председник Месне заједнице Миросаљци.
Љубиша Милијановић из Ступчевића под боровницом има три хектара и 70 ари. Већ четири године има систем за наводњавање. И поред тога заинтересован је да учествује у новом пројекту.
Само у Миросаљцима под воћем је 400 плодног земљишта и у околним селима чувени су проивођачи малине, купине јабуке. Зато су се и удружили за организовано наводњавање засада.
"У контексту глобалних промена климе ми смо обавезни да користимо сваку кап воде на најрационалнији начин. Једино тако можемо опстати. Природа нам прети", рекао је проф. др Јордан Миливојевић из Удружења "Еко капи Ариље".
У ариљском крају пољопривредници радо усвајају нове технологије. Занимљиво је да се један од засада малине залива уз помоћ сунца. Соларни панел прикупља довољно енергије да покрене бунарску пумпу и наводњава пола хектара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар