Таксама на сир и лососа против субвенција за "Ербас"

Сједињене Америчке Државе разматрају увођење нових тарифа на робу из Европске уније у вредности од око 11 милијарди долара, као одговор на субвенције ЕУ за "Ербас".

Светска трговинска организација (СТО) утврдила је да субвенције Европске уније за авионску компанију "Ербас" имају негативан утицај на САД. Због тога се разматра могућност увођења такси на производе из ЕУ у вредности од око 11 милијарди долара, саопштено је из канцеларије америчког трговинског представника Роберта Лајтхајзера.

Авиони и сир су неки од производа за које би могле да се уведу тарифе, рекао је Лајтхајзер.

Тај корак би довео до ескалације трговинских напетости између САД и ЕУ.

Лајтхајзер је саопштио да је вредност робе на коју би се увеле таксе подложна арбитражи у СТО, чији се резултат очекује за неколико месеци.

"Овај случај је у судском спору 14 година и дошло је време за акцију. Администрација се припрема да одмах одговори када СТО донесе свој закључак о вредности америчких противмера", изјавио је Лајтхајзер.

Додао је да је крајњи циљ постизање споразума са ЕУ о окончању свих субвенција за производњу великих цивилних авиона. 

"Када ЕУ оконча ове штетне субвенције, додатне америчке обавезе које се наметну као одговор могу бити укинуте", закључио је амерички трговински представник.

О прелиминарној листи робе за наметање додатних такси одржаће се јавне консултације. Неки од производа на тој листи су: сир, лимун, филети лососа, маслиново уље, џемпери и слично, мотоцикли са мотором величине између 500 и 700 кубних центиметара, зидни сатови без електричног погона који раде преко 47 сати без премотавања.

За одређене производе се разматрају додатне увозне царине ако се производе у Француској, Немачкој, Шпанији или Великој Британији. То подразумева: хеликоптере, подземна пловила за  нове цивилне авионе, трупови нових цивилних авиона.

Шта се до сада десило?

Прошле године, САД су почеле да наплаћују накнаде на увоз челика и алуминијума главним савезницима, укључујући и ЕУ.

ЕУ је увела узвратне тарифе у јуну на америчку робу у вредности од 2,8 милијарди евра на производе попут вискија, мотоцикала и сока од поморанџе.

Прошлог месеца, амерички председник Доналд Трамп запретио је да ће наметнути царине на аутомобиле који се увозе из ЕУ ако обе стране не постигну трговински споразум.

САД тренутно преговарају о трговинском споразуму с Кином, али су тарифе које су обе земље наметнуле већ увелико утицале на глобалну економију ове године.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом