Проблем напуштених градилишта

Изградњом стамбених зграда на напуштеним градилиштима, Београд би имао осамдесет хиљада станова више. Иако је Закон о планирању и изградњи предвидео и почетак и завршетак градње, само мали број инвеститора то поштује.

Колико је милиона квадрата које су инвеститори планирали да изграде, али их нису завршили или, чак, ни започели, надлежни у Србији немају прецизне податке. Бројна напуштена градилишта на ексклузивним локацијама, већ деценијама само су депоније.

Процењује се да их је, само у Београду, 573. Да ли ће се нешто променити новим Законом о планирању и изградњи.

Иако је Закон о планирању и изградњи предвидео и почетак и завршетак градње, само мали број инвеститора то поштује. Грађевинским инспекторима везане су руке, могу само да констатују да градња није ни започета и поднесу прекршајну пријаву.

"То исходује судске спорове који дуго трају, а последица је да се, без обзира на тако окончање поступка, објекат и даље не завршава. Чаробне формуле са решењем тог питања нема. Једина мера ако се прекорачи тај рок, јесте стављање ван снаге грађевинске дозволе", објаснила је Александра Дамњановић из Министарства просторног планирања.

Градске власти кажу да званичан захтев за одузимање земљишта може да поднесе само онај ко има правни интерес, односно ко је угрожен. На пример, онај ко је продао земљиште и кућу, да би заузврат добио паре или неколико станова у будућој вишеспратници.

За разлику од приватних парцела, постоје и оне које је држава додељивала такозваним заслужним инвеститорима, а и даље су неизграђене. Процењује се да је реч о око четири милиона квадрата, само у Београду.

Једно од напуштених градилишта, које стоји већ три деценије, налази се у Кнеза Милоша, код пољске амбасаде. Пре неколико година, Скупштина града основала је Комисију за одузимање земљишта, али се на прстима може избројати број одузетих.

Бранка Бошњак, бивши члан Комисије за одузимање земљишта рекла је да нови Закон из септембра 2009. године даје могућност јавном правобраниоцу да покрене поступак одузимања локација.

"Члан закона изричито каже да лице или предузеће коме је додељено земљиште за градњу, а које се није уписало у књиге о евиденцији непокретности, престаје да бива корисник", рекла је Бошњак.

Уколико би се на напуштеним локацијама изградили стамбени комплекси, град би био богатији за осамдесет хиљада станова.

Најављени пројекат јефтинијих станова могао би да покрене процес одузимања локација несавесним инвеститорима. На потезу су градске власти и локалне самоуправе.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом