Народна банка спречава пад динара

Први пут после девет месеци Народна банка Србије интервенисила на међубанкарском девизном тржишту да би спречила даљи пад динара.

Како би спречила превелике осцилације курса динара према евру, Народна банка Србије продала је у петак 42 милиона евра на међубанкарском девизном тржишту.

Последњи пут Централна банка интервенисала је 25. фебруара. После усвајања скромног буџета, аранжмана са ММФ-ом и поновног прилива девизне штедње, нагло слабљење курса динара пало је као гром из ведра неба.

Народна банка је из својих девизних резерви, које су највеће у историји Србије, само у једном дану, лако смирила нагло слабљење динара.

Економисти кажу да има више разлога за јачање евра, а то је превремено враћање дугова наших фирми, које су позајмљивале краткорочне кредите па до одлива страног капитала, који се вртео у домаћим хартијама од вредности са до скоро врло профитабилним каматама.

"Многа наша предузећа, како се ближи крај године, морају да отплате дугове. Са дуге стране они имају и добављаче којима морају да плаћају. Најзад нафтна индустрија Србије има велике обавезе куповине, што је утицало на повећану тражњу за еврима", рекао је професор Факултета за економију и финансије, Владимир Круљ.

Мењачи примећују појачану тражњу грађана за еврима, али тврде да би требало сачекати неко време јер децембар има неписана правила.

"Не сматрам да визна либерализација има утицаја на тражњу, али мислим да увек око 10. децембра дође до повећања курса, али онда се све мења јер пристижу наши гастарбајтери, такође туристи, када очекујем да ће курс евра према динару пасти", истакао је Борисав Брујућ из "Удружење мењача Србије".

Србија је већ високо задужена земља, а највећи дуг према иностранству имају наша предузећа и банке које су повлачиле кредите које су пласирале привреди и грађанима.

Кретање отплате кредита и поновна глад за страном робом, за сада су једина непознаница које опет могу да реше јаке девизне резерве.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом