понедељак, 30.11.2009, 07:00 -> 10:13
štampajИталијанима (не) цветају руже
Премијер Берлускони узбуркао јавност изјавом да ће Италија бити рекордер у опоравку од рецесије. Стручњаци оцењују да је његов кабинет на кризу реаговао релативно добро. Критике упућене на рачун повећања јавног дуга који је трећи на свету.
Италијани у просеку зарађују 1.200 евра месечно, што је четири пута више него у Србији, али су им и трошкови живота и цене веће и до три пута. Усред кризе, почели су да штеде.
У то се најбоље уверио Виторио, уметник који годинама увесељава Римљане и туристе сликајући њихове портрете. "Портрет једне особе је 10 евра, али ћу урадити два портрета за толико, даћу попуст", рекао је уметник.
Илења, која студира међународне односе, каже да није осетила кризу, али да је много људи остало без посла. Када заврши студије, планира да оде из Италије.
Након што је средином године зауставаљен пад производње у Италији, премијер Силвио Берлускони узбуркао је јавност изјавом да ће Италија бити рекордер у опоравку од рецесије. Према оцени стручњака, његов кабинет на кризу је реаговао релативно добро.
Економска новинарка Изабела Буфаки сматра да се Влада потрудила да мала и средња предузећа добију новац од банака јер се већина италијанског привредног раста темељи на њима.
"Како је због кризе пресушило кредитирање, чиме су погођене највише мале фирме, министар финансија је државним субвенцијама покушао да обезбеди што више новца за њих, али истовремено и за породице које нису могле да отплаћују стамбене кредите", рекла је Изабела Буфаки.
Милион Италијана без посла
Критке иду и на рачун повећања јавног дуга Италије који је сада већ трећи на свету. Опозиција тражи смањење пореза на доходак и реформу здравстевног система.
"У последњих 12 месеци без посла је остало милион Италијана", рекао је Енрико Лета, потпредседник Демократске партије Италије.
Енрико Лета сматра да им је потребна реформа здравстевног система који потиче још из 70-тих година и који штити раднике на сигурним и дуготрајним позицијама унутар великих компанија.
"Ми сада имамо милионе радника у малим фирмама са флексибилним радним местима и потпуно неодговарајућом заштитом", рекао је Лета.
Ове године пад италијанске привреде биће од пет процената. Међутим, и пре кризе Италија није имала велики економски раст. Био је два пута мањи од просека за Унију и то од 1,3 одсто годишње.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар