Подстицајне мере не смањују цену струје

У наредне четири године подстицајне мере за производњу струје, неће значајно утицати на цену електричне енергије, оценио министар рударства и енергетике Петар Шкундрић.

Усвајање подстицајних мера за производњу струје из обновљивих извора енергије неће се у наредне четири године значајније одразити на повећање комерцијалних цена електричне енергије у Србији, изјавио је министар рударства и енергетике Петар Шкундрић.

Учествујући у раду округлог стола у организацији "Балкан магазина", министар је истакао да би тек када буду реализовани сви планирани пројекти за производњу струје из обновљивих извора, укупно поскупљење струје могло да износи око 1,8 одсто.

Помоћник министра енергетике Дејан Стојадиновић рекао је да је циљ Србије да до краја 2012. године повећа производњу струје из обновљивих извора за 7,4 одсто у односу на 2007. годину.

Шкундрић је позвао инвеститоре да почну да улажу у обновљиве изворе енергије, објаснивши да усвајање уредбе о мерама подстицаја за производњу струје коришћењем обновљивих извора енергије представља први корак у интензивирању улагања у ту област.

"Ресурси којима Србија располаже у области обновљивих извора енергије су солидни, а подстицајне цене које су усвојене спадају у европски просек ", рекао је министар, наводећи да су неке комерцијалне цене струје у окружењу веће од подстицајних у Србији.

Министар је навео да су потенцијали Србије у производњи енергије из обновљивих извора еквивалентни 4,3 милиона тона нафте годишње.

Ускоро мале хидроелектране

Према његовим речима, од те количине енергије, 63 одсто може да се добије из биомасе, 14 одсто из хидропотенцијала, 14 одсто из сунчеве енергије, пет одсто из ветра и четири одсто из биотермалних извора.

Министар је рекао да ће се откупна цена струје произведене у малим хидроелектранама кретати од 7,8 до 9,7 евроценти по киловат часу, из постројења на биомасу од 11,4 до 13,6 евроценти, из постројења на биогас од 12 до 16 евроценти, из ветроелектрана 9,5 евроценти, а из соларних електрана 23 евроцента.

Стојадиновић је указао да је за повећање производње струје из обновљивих извора за 7,4 одсто у односу на 2007, неопходно уложити 200 милиона евра за финансирање изградње око 100 мегавата нових капацитета.

Стојадиновић је рекао да заинтересовани инвеститори треба да поднесу захтев Министарству енергетике за добијање статуса повлашћеног произвођача и додао да је већ издато неколико енергетских дозвола за ветропаркове, на десетине дозвола за мале хидроелектране и да ће у наредних 30 дана бити завршена изградња неких од тих малих хидроелектрана.

Председник Управног одбора Електропривреде Србије Аца Марковић рекао је да ће ЕПС бити задужен за балансирање количина електричне енергије у систему када нови произвођачи електричне енергије из обновљивих извора буду прикључени на систем.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом