Више од 50 компанија трага за рудама у Србији

Простор Балкана је све атрактивнији за геолошка истраживања. Само у нашој земљи за разним рудама трага више од 50 компанија, а половина је са страним капиталом. За државу је добро да зна потенцијал природних ресурса, а нека налазишта показују значајне резерве довољне и за отварање рудника.

У западној Србији истражује се јединствено налазише новог минерала јадарита, а највише дозвола издато је компанијама које трагају за златом и бакром на југоистоку земље.

"Тренутно у Републици Србији геолошка истраживања се врше на преко 120 локација. Држава је власник минералних сировина тако да има податке и од компанија које су престале да истражују на одређеним локацијама", каже Иван Јанковић, помоћник министра рударства и енергетике.

За сваки квадратни километар истражног простора компаније плаћају накнаду од 10.000 динара, а корист имају и локалне самоуправе у којима се истражује.

"Држава има користи пре свега у процесу давања одобрења за геолошка истраживања, плаћају се одређене таксе разноразним државним институцијама које дају своја решења, сагласности и мишљења", каже геолог Душан Подунавац.

"Истраживања минералних сировина је важан посао за сваку државу из више разлога – економских, стратешких, а ту је и фактор развоја који је за сваку државу и економију незаобилазан.  Истраживања лежишта минералних сировина је скуп посао и њима се највише баве велике светске фирме, мултинационалне компаније", каже Војин Чокорило, професор Рударско-геолошког факултета у Београду.

Геолошка истраживања су законом регулисана и не могу трајати неограничено.

"Процес геолошких истраживања је ограничен на осам година. У старту се решење добија на три године са могућношћу продужења", каже Подунавац.

Истраживања мултинационане компаније "Рио Тинто" код Лознице показују да би наша земља могла да покрије десет одсто светских потреба за траженим минералима литијумом и бором, а канадски "Невсун" открио је једно од најбогатијих налазишта бакра и злата код Бора. Значајне ресурсе показују и истраживања код Бaљевца на Ибру.

"Ту истражује компанија 'Балкан голд', она истражује борате, постоје индиције, постоје потенцијали у вези са тим истраживањем, није још дошло до верификације резерви да бисмо могли прецизно да кажемо које су то резерве", каже Иван Јанковић.

Светски гиганти "Рио Тинто" и "Невсун" већ праве планове и за отварање рудника у нашој земљи.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом