среда, 25.11.2009, 11:55 -> 15:34
štampajОлакшице банкама од Нове године
Ниво субвенција привреди у наредној години биће коригован, што се посебно односи на смањење камата на динарске кредите, истакао министар Динкић. Гувернер Јелашић најавио значајне олакшице банкама од 1. јануара и то за кредите пласиране и у овој години.
Девизна штедња и девизне резерве Народне банке су најевеће од 2001. године и сада новац треба мудро пласирати привреди, изјавио је министар економије Млађан Динкић на форуму "Кредитирање и планови Владе и Народне банке Србије".
Образлажући економску политику за наредну годину, минисатар Динкић рекао је да ће се ниво субвенција привреди у наредној години кориговати, што се посебно односи на смањење камата на динарске кредите.
"Наша стратегија за следећу годину ће бити да смањимо субвенцију за кредите са девизном клаузулом за ликвидност, а да задржимо на истом нивоу субвенцију за динарске кредите", објаснио је министар економије и регионалног развоја.
Динкић je најавио да ће, када Влада буде усвојила програм, од средине јануара динарски кредити бити више стимулисани него девизни.
Оцењујући економску ситуацију у Србији повољнијом него у околним земљама, гувернер НБС Радован Јелашић најавио је значајне олакшице банкама од 1. јануара и то за кредите пласиране и у овој години.
Јелашић је навео да се у 2010. години може очекивати ублажавање рестриктивне монетарне политике и повећање износа одобрених кредита.
"Раније су банке у Србији чији су оснивачи иностране банке од својих централа тражиле да им одобре што више новца за кредитирање клијента, а сада њихове централе од њих траже да повећају кредитну активност", рекао је Јелашић.
Како је истакао, цена кредита у Србији у идућој години зависиће од инфлације, референтне каматне стопе НБС, рејтинга Србије и стања у иностраним банкама, као и износа штедних улога.
Задуженост по становнику у Србији је, како је навео, мања него у суседним земљама и тренутно је око 574 евра.
Гувернер је похвалио намеру Владе Србије да више стимулише динарске кредите, чији је сада удео у укупним крдитима око 23 одсто, док је 91 одсто штедње у девизама.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар