Потписани анекси уговора о испоруци гаса

Анексима уговора руског "Гаспрома" и "Нафтогас Украјине" прецизирано да Русија догодине испоручи Украјини 33,75 милијарди кубика гаса. Потврђен договор да Москва неће Кијеву зарачунавати "пенале" због мање преузетог гаса од договореног у 2009. години.

Руски "Гаспром" и "Нафтогас Украјине" потписали су анексе уговора о испорукама руског гаса у 2010. години, којима је прецизирано да ће Русија догодине испоручити Украјини 33,75 милијарди кубика гаса.

Анексима је такође, како је саопштио руски холдинг, потврђен раније постигнут договор да Москва неће Кијеву зарачунавати "пенале" због мање преузетог гаса од договореног у 2009. години.

Анекси на уговор о купопродаји природног гаса, закључен 19. јануара ове године, потписани су, као је саопштено, после преговора шефова "Гаспрома" и "Нафтогаса" Алексеја Милера и Олега Дубине, а у складу са раније постигнутим договором премијера Русије и Украјине, Владимира Путина и Јулије Тимошенко.

После гасне кризе почетком 2009. године "Гаспром" и "Нафтогас Украјине" су потписали два одвојена уговора - о купопродаји гаса у периоду од 2009. до 2019. годне и о количинама и условима транзита гаса за европске државе преко територије Украјине у истом раздобљу.

"Гаспром" и "Нафтогас" су тим уговорима договорили да од 1. јануара 2010. године прелазе на систем формирања цена за гас и транзит који је у потпуности усклађен са европским стандардима.

Стране су се такође сагласиле да се украјинским партнерима 2009. године одобрава попуст од 20 одсто у односу на европске цене, с тим што ће се цене квартално усаглашавати са ценама мазута и ложуља.

Украјинска страна се са своје стране обавезала да 2009. године цену за транзит по својој територији остави на нивоу из 2008. године, у висини 1,7 долара за хиљаду кубних метара на 100 километара.

У складу са уговором, на 80 одсто годишњих испорука гаса примењује се принцип "узми или плати", према коме је Украјина била у обавези да плати и за наручени, али неискоришћени гас.

Потрошња гаса у Украјини је, међутим, због финансијско-економске кризе ове године нагло опала, тако да је за десет месеци преузето само 18,85 милијарди кубика од уговором договорених 31,7 милијарди, пренела је руска агенција Прајм Тас.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом