Пораст незапослености у Калифорнији

Стопа незапослености у Калифорнији већа од 12 одсто. У највећој светској економији тренутно на берзама рада на запослење чека више од 15 милиона људи.

Богата Калифорнија се суочава са све већим растом незапослености и по том показатељу се нашла у врху међу 29 од укупно 50 америчких савезних држава, у којима је прошлог месеца повећана стопа становника који траже посао.

Број федералних једница у којима је прошлог месеца увећана незапосленост порастао је за седам у односу на септембар.

Највећу стопу незапослености током октобра имао је Мичиген 15,1 одсто, затим Невада и Рој Ајленд са 13 и 12,9 одсто незапослених у односу на укупно радно активно становништво, известила је агенција Блумберг, позивајући се на податке Секретаријата за рад САД.

У Калфорнији је стопа незапослености већа од 12 одсто, а гувернер те федералне једнице САД, познати глумац Арнолд Шварценегер, изјавио је да се неће поново кандидовати за ту функцију.

Шварценегер се у току мандата суочио не само са све тежим проблемом незапослености већ и огромним буџетским дефицитом, због чега је организовао обимну продају државне имовине и затражио хитан зајам од федералне владе у Вашингтону.

На запослење чека 15 милиона људи 

Раније објављени владини подаци показују да је америчка стопа незапослености у октобру увећана на 10,2 одсто, у септембру 9,8 одсто, што је највиши ниво у протеклих 26,5 година.

У највећој светској економији, тренутно на берзама рада на запослење чека више од 15 милиона људи, а владини екомисти процењују да ће се њихов број вероватно увећавати до половине идуће године.

Председник САД Барак Обама је обећао, пре доласка у Белу кућу 20. јануара ове године, да ће његова администрација разним подстицајним мерама створити услове за отварање око три милиона нових радних места до краја 2011. године. 

Обамини критичари из редова опозиционе Републиканске партије наводе, међутим, да је такав план нереалан и да би, због огромних социјалних давања и спорог изласка земље из највеће рецесије у протеклих осам деценија, број незапослених у САД могао да се увећа током целе 2010. године, а можда и након тога.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом