Српско - руски енергетски пројекти према плану

Енергетски пројекти "Јужни ток" и Банатски Двор одвијају се према планираној динамици, закључили су председник Управног одбора "Гаспрома" Алексеј Милер и генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић. Размотрен план рада предузећа "Јужни ток АГ".

Председник Управног одбора "Гаспрома" Алексеј Милер и генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић размотрили су реализацију руско-српских гасних пројеката, укључујући и изградњу гасовода "Јужни ток" и складишта гаса Банатски Двор.

Како се наводи у саопштењу "Гаспрома", Милер и Бајатовић су констатовали да се сви послови око реализације оба заједничка енергетска пројеката до сада одвијају према планираној динамици.

У разговорима је посебно размотрен план рада српско-руског предузећа "Јужни ток АГ", које је прошле седмице регистровано у Швајцарској са задатком да надгледа реализацију српског дела међународног гасовода, чија би градња требало да почне идуће године.

Милер и Бајатовић су размотрили и проблеме стратешког развоја гасно-транспортног система Србије.

Пројект изградње гасовода "Јужни ток" предвиђа постављање цевовода за пренос гаса по дну Црног мора, од руске до бугарске обале, а потом би се гас даље транспортовао у два правца - један би водио ка Србији и даље до земаља у средњој Европи, а други према Грчкој и Италији.

Након 2017. године када буде завршена друга фаза гасовода "Јужни ток", тај пројекат би требало да омогући транспорт око 63 милијарде кубика природног гаса из Русије до европских купаца.

Пропусна моћ дела гасовода "Јужни ток" који ће ићи кроз територију Србије биће, према садашњим пројекцијама, већа од 10 милијарди кубика гаса годишње, а Србија би у том послу могла годишње да заради неколико стотина милиона евра, наплаћујући транспортне трошкове.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом