петак, 20.11.2009, 08:00 -> 08:14
štampajВећи порез на имовину
Важећи порески систем у Србији је неодржив, слажу се и представници Владе и стручњаци, који саветују да држава смањи порез на рад, а повећа на имовину, и тако пошаље сигнал да је запошљавати јефтино а поседовати, скупо.
Током преговора са ММФ-ом, Влада се определила да мањак у државној каси не покрива повећањем пореза, али то не искључује мање промене пореза и проширење пореске основице. Стручњаци саветују да држава смањи порез на рад а повећа на имовину, и тако пошаље сигнал да је запошљавати јефтино а поседовати, скупо.
Србија је порески рај за богаташе, што више зарађујете плаћате мањи порез, док је порез на имовину занемарљиво низак, каже консултатнт за инвестиције Саша Радуловић који се залаже за увођење прогресивног пореза. Тиме би они који више зарађују и држави давали више, а они који од зараде могу да подмире само основне потребе, порез уопште не би плаћали.
"Ако неко заради 200 евра носећи цемент све би задржао. Како приходи расту, на разлику између неопорезованог дела који би код нас могао да износи 100-150 евра месечно, ушла би прва пореска стопа од 20 одсто, након 4-5 просечних плата нова пореска стопа, тако би постигли правилно опрорезивање", објаснио је независни консултант Саша Радуловић.
"Није лоша идеја. Мора се бити опрезан у примени. Средњи слој тек што се формирао. Нема стабилне демократије без средње класе", каже економиста Дејан Ерић.
Сада се 12 одсто бруто плате издваја за порез на доходак, 22 одсто за ПИО, 12,3 одсто за здравствени фонд и још 1,5 одсто чини допринос за незапослене. То значи да послодавац за, у просеку исплаћених 330 евра раднику, држави уплаћује још 185 евра.
Они са већим зарадама доприносе не плаћају на износе који прелазе 5 просечних плата, само порез на доходак и годишњи порез на приход грађана, од 10 до 15 одсто.
За промену пореског система је и министарка Диана Драгутиновић која тврди да би увођењем прогресивног пореза чак 70 одсто грађана плаћало мањи порез, али би пет одсто најбогатијих морало да издваја знатно више.
"Рефома пореског система ће учинити порески ситем што једноставнији, то значи промене али не нужно раст стопа. Сада се ради на порезу на имовину који ће бити бољи и правичнији јер ће богати поднети већи терет", рекла је Драгутиновић.
Министарка нови закон о порезу на имовину најављује за јануар. Он би требало да буде утврђен на основу тржишне вредности некретнине и да прекине досадашњу праксу да се по основу неких ослобађања попут амортизације за најлуксузније објекте плаћа минимални порез.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар