Окршај банака и клијената, ко је у праву?

После правоснажних пресуда којима је наплата трошка обраде кредита проглашена ништавном, све је више дужника који планирају да туже банке. Какве су шансе да добијају спорове? Банке поручују да имају право да наплаћују накнаде. То потврђује и Народна банка.

Осим камате, када се узима кредит, банка наплаћује и то што захтев обрађује. То и пише у уговору.

"Мој кредит је био противвредност за 240.000 франака, у том тренутку то је било око 150.000 евра, а накнада коју је банка зарачунавала је била један одсто годишње, и то је учињен уступак, речено ми је да је два одсто, а као добром клијенту учинили су ми да ће бити један. Наравно, ја ћу тужити банку", каже Бошко Церовић. 

Четири пресуде, две у Сомбору, и по једна Вишег и Апелационог суда у Београду, клијенте охрабрују да ће банке изгубити на суду. Ипак, у Србији није на снази прецедентно право, односно одлуке се не доносе на основу ранијих пресуда.

"Апелациони суд је пре неколико година донео супротну одлуку и други судови су доносили пресуде у корист банака", објашњава председник Удружења банака Србије Верољуб Дугалић.  

Грађани су изгубљени у прописима. Закони о банкама и заштити корисника финансијских услуга накнаду нити помињу, нити забрањују. Дужници се позивају на Закон о облигационим односима, према којем је камата основни трошак. 

"Већ у следећем члану тог закона пише да ће се уговором одредити ближи услови плаћања и коришћења кредита, дакле, Закон о облигационим односима није уопште спречио наплаћивање трошкова", истиче Дугалић. 

Дејан Гавриловић из Удружења "Ефектива" каже да чланови закона на које се позивају банкари дефинишу услове кредита.

"Услови нису трошкови, они су рок, обезбеђење, валута кредита", објашњава Гавриловић. 

Народна банка у рад комерцијалних банака не жели да се меша. 

"Банке имају право да зарачунавају накнаду, али морају да је грађанима представе на начин недвосмислен и јасан", каже гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.

Ефектива: Банке наплатиле више од 100 милиона евра 

Према подацима Удружења "Ефектива", банке су преко накнада, које иначе постоје у земљама региона, у последњих 15 година у Србији наплатиле више од 100 милиона евра. 

"Таква наплата доводи клијенте у неравноправан положај јер приликом подизања различитог износа кредита, банка обави исти посао са клијентима, а различито наплати", напомиње Гавриловић.

НБС жели да пракса буде уједначена.

"Да та услуга одобравања, вођења, сви ти зависни трошкови кредита буду сразмерни труду, да не буде одређена тако да не можете да упоређујете банке међу собом", каже гувернерка НБС.

Банке су у одговору НБС образложиле да је то тешко изводљиво. А уколико буду наставиле да губе спорове пред домаћим судовима, обратиће се међународним, кажу у њиховом удружењу.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво