Форум у Давосу, оснажујуће поруке европских лидера

На сцени Светског економског форума смењивали су се европски лидери. Теме – економија, Брегзит, мигранти, климатске промене, јединствено дигитално тржиште, протекционизам...

Немачка канцеларка Aнгела Меркел обраћање је почела подсећањем на стогодишњицу Првог светског рата и питањем да ли је свет научио историјску лекцију – да сви треба да буду посвећени мултилатерализму и да заједнички раде на решавању проблема.

"Европа није била довољно активна на пољу спољне политике и мора да узме своју судбину у своје руке. Брегзит је дао Европи храброст да иде напред, али у тим преговорима не може бити компромиса када је реч о кључним принципима Уније. Верујем да нас изолационизам неће одвести напред", истакла је Меркелова.

Француски председник Емануел Макрон у Давосу је први пут. И први је пут од глобалне кризе која је почела пре деценију, да велике светске привреде расту заједно.

"Европа мора ове године да осмисли стратегију за наредних десет година. Никада нисмо били амбициознији. Они у Европи који не желе да иду напред, не треба да блокирају оне који то желе", напоменуо је Макрон.

Аналитичари су већ оценили да ће скуп у Давосу бити епска борба конкурентних ставова са америчким председником.

Италијански премијер разуме принцип Доналда Трампа – Америка на првом месту, али каже да не сме да буде науштрб слободне трговине.

"Сматрам легитимним да свака земља каже 'Моја земља је на првом месту'. И ја могу да кажем 'Италија на првом месту', зашто не? Али ако је циљ економски раст, онда је протекционизам у супротности с тим", сматра Паоло Ђентолини.

Од шпанског краља порука демократијама широм света.

"Каталонија је лекција из демократије не само Шпанији већ свима, да је неопходно да се сачувају владавина права и национални суверенитет", нагласио је краљ Фелипе VI.

Нема лаких тема у Давосу, а многе попут мигрантске кризе могуће је решити само заједничким напорима. О томе је говорио и грчки премијер, који тражи да се постојећи споразуми спроводе, али и упозорава на непредвидиво понашање Турске.

"Некима је лако да буду агресивни ако живе у Луксембургу или Холандији, јер су им суседи Белгија и Луксембург, а не агресивна Турска. Али нама то није тако лако", истакао је грчки премијер Алексис Ципрас.

Иза Грчке и Турске је дуга историја разилажења, али други спор Атине и Скопља, дуг 25 година, има изгледа да се реши.

На маргинама скупа, премијери Алекис Ципрас и Зоран Заев разматрају предлоге за решење спора у вези с новим именом Македоније.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом