НБС подстиче динарске кредите

Монетарни одбор НБС одлучио је да од 18. новембра банкама смањи издвајања за обавезну резерву у динраима за пет одсто. Повећану ликвидност банке могу најбоље да искористе за одобравање кредита или куповину државних записа, рекао гувернер Јелашић.

Гувернер Народне банке Србије (НБС) Радован Јелашић изјавио је да би било најбоље да банке повећану динарску ликвидност, на основу промене структуре обавезне резерве, искористе за одобравање кредита или куповину државних записа.

Монетарни одбор НБС одлучио је да од 18. новембра банкама за пет процената, са 25 на 20 одсто, смањи издвајања за обавезну резерву обрачунату у домаћој валути, како би се побољшала њихова динарска ликвидност.

На тај начин, како је новинарима у НБС на отварању изложбе "Век осигурања у Србији" рекао Јелашић, однос динарског и девизног дела обавезне резерве враћен је на ниво из децембра прошле године.

Гувернер је додао да су тада банке имале проблем девизне ликвидности због повлачења штедње услед глобалне финансијске кризе, па је НБС банкама из њихових обавезних резерви вратила 600 до 700 милиона евра, а за узврат повукла динаре у истој противвредности.

Враћањем девизне штедње у банке, стекли су се услови, према речима Јелашћа, да се сада из банака повуку девизе, а њима врате динари, чиме се јачају девизне резерве земље и динарска ликвидност банака.

Вишак динара банке су у протеклом периоду користиле за куповину трезорских записа, што је, како је оценио Јелашић, најјефтинији начин финансирања буџета, односно задуживања државе.

Тренутно се државни записи продају по годишњој стопи од 11 одсто, а референтна стопа по којој НБС продаје своје хартије од вредности је 10 одсто.

Монетарни одбор је одлучио да не мења референтну каматну стопу, а Јелашић је рекао да је већа вероватноћа да ће она у наредном периоду бити смањивана.

Нагласио је да ће одлука о промени референтне каматне стопе највише зависити од кретања цена које контролише држава.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом