Западна потрошња није покретач економије

Глобални раст неће моћи да буде вођен западном потрошњом као раније, а у азијско-пацифичком региону постоји огроман капацитет да се подстакне продуктивност и води светски раст, сматра министар финансија Аустралије Вејн Свен.

Министри финансија и представници међународних финансијских институција и организација разматрају начине за јачање светске економије после кризе, на Азијско-пацифичком форуму за економску сарадњу, у Сингапуру.

Финансијски експерти разговарају о начинима да се подстакне привредна експанзија у азијско-пацифичком региону и постигне одрживији раст у периоду после глобалне економске кризе.

Упркос тренутном опоравку, привредни раст чланица АПЕК-а и даље је испод нивоа забележеног пре кризе, а производња испод могућности. У средишту расправе су нови извори раста и како да се што боље искористе ресурси и стручност међународних финансијских институција, регионалних банака за развој и приватног сектора.

"Знамо да глобални раст надаље неће моћи да буде вођен западном потрошњом као некад. У овом региону постоји огроман капацитет да се подстакне продуктивност и води светски раст", сматра министар финансија Аустралије Вејн Свен.

Привреде у развоју нови мотори глобалног раста

Да свет више не може да се ослања на америчку потрошњу као на примарног покретача глобалне економије, упозорава и председник Светске банке Роберт Зелик.

У разговору с новинарима у Сингапуру Зелик је рекао да су прогнозе да би свет догодине могао да се врати економском расту "релативно прихватљиве", али је упозорио на постојање значајних ризика по тај раст у 2010. години.

Светска банка је прогнозирала да ће глобална економија следеће године расти по стопи од два одсто, после пада за 2,9 одсто у овој, док би 2011. године раст требало да се убрза на 3,2 одсто.

Лична потрошња у САД, по Зелику, неће нагло скочити после кризе. Уместо тога, нови мотори глобалног раста могле би бити привреде у наглом развоју, попут Кине и Индије.

Улога долара као валуте девизних резерви је релативно сигурна, поновио је Роберт Зелик, али је упозорио Вашингтон да своју валуту не узима "здраво за готово", јер би кинески јуан за десетак година могао да постане одговарајућа алтернатива.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом