Ко надокнађује губитак НИС-а

Држава још нема одговор на питање ко ће надокнадити губитак НИС-а од око осам милијарди динара. Једино што је извесно јесте да у буџет неће ући ниједан динар из Нафтне индустрије Србије.

Два дана након што је ревизорска кућа "Ернст и Јанг" потврдила да је губитак НИС-а у 2008. године "не мањи од 8 милијарди динара" нема одговора како је могуће да се први и последњи ревизорски извештај о пословању те компаније разликују за скоро 11 милијарди динара. Једино што је извесно јесте да у буџет неће ући ниједан динар из Нафтне индустрије Србије.

За 10 месеци, колико НИС у већинском власништву припада "Гаспромњефту", у тој компанији обављене су три ревизије. Прва, урађена за мандата претходног руководства приказала је добит од 2,3 милијарде динара. Другу је, на захтев руских партнера, обавила ревизорска кућа КПМГ, и по том извештају НИС је у 2008. години имао губитак од осам милијарди.

Трећу је на захтев српске стране радила кућа "Ернст и Јанг", а њихови подаци потврдили су да је НИС у прошлој години пословао са губитком не мањим од осам милијарди динара.

О томе како је могуће да се извештаји толико разликују нису спремни да говоре ни у српском ни у руском руководству НИС-а.

Није јасно ни зашто у ревизорском извештају није прецизно наведено колики је губитак те компаније. Врућ кромпир нико из српске владе неће у руке.

Министар економије Млађан Динкић није желео да коментарише потврду тога да је НИС пословао са губитком.

"То се догодило пре него што је руски партнер преузео власништво у НИС-у, али то је питање за Министарство финансија", рекао је Динкић.

У Министарству финансија РТС-у је речено да им није јасно зашто министар Динкић упућије на њих, када је НИС у искључивој надлежности Министарства енергетике. Државни секретар тог министарства Душан Мракић није био у потпуности прецизан.

Мракић је рекао да немају службену информацију по том питању. Када дође дефинитиван одговор везано за дуговања, Мракић каже да ће као министарство заузети свој став у сарадњи са Владом.

Министар енергетике рекао је да држава нема обавеза према руском партнеру, јер када је предавала 51 одсто акција НИС-а, ставила је на увид све релевантне чињенице и "Гаспром" је компанију купио у стању у ком је била у том тренутку.

Руси ће тражити одштету, уверена је Даница Драшковић, члан УО НИС-а. Ипак, сматра да удео од 49 одсто акција, колико Србија има у тој компанији, не може да буде смањен.

"Уговор се не може мењати, може само доћи до тога да сад акције и наше и њихове вреде мање и наших 49 и њихових 51 одсто. Ми ћемо видети шта ће они тражити. До сада нам нису ништа предложили", рекла је Даница Драшковић.

У кабинету генералног директора НИС-а Кирила Кравченка није било могуће сазнати да ли ће Руси тражити одштету. Како је РТС-у речено, званични став компанија ће саопштити за 12 дана, након седнице Управног Одбора.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом