понедељак, 09.11.2009, 07:00 -> 07:25
štampajШтедња за безбрижнију старост
Животно осигурање у Србији уплаћује око 2,5 одсто грађана, док у приватне пензијске фондове новац издваја око 150 хиљада људи. Младим људима препоручују се уплате у приватне пензијске фондове, а грађанима преко 40 година - животно осигурање.
У ситуацији када се државни пензијски чек све више тањи, а реформом најављују оштрији услови за пензионисање, и они којима је пензија далеко, ваљало би што раније да мисле о додатним примањима у старости.
У већини земаља, приватне пензије и полисе животног осигурања старост чине безбрижнијом. Животно осигурање у Србији уплаћује око 2,5 одсто грађана, по чему каскамо и за земљама у региону, док у приватне пензијске фондове новац за старе дане издваја око 150 хиљада људи.
Истраживања показују да већина наших грађана и не зна разлику између животног и приватног пензијског осигурања. Томе понекад доприносе и сами агенти осигурања, којима је најважније да склопе што више уговора.
Да агент нуди животно осигурање знамо и по томе што су уплате девизне. У приватне пензијске фондове уплаћује се искључиво у динарима.
"Висина будуће пензије зависи од три параметра, дужине периода уплате и оствареног приноса фонда коме су поверена средства", рекла је Снежана Ристановић из Рајфајзен пензијског фонда.
Код пензијског фонда се не обавезујете на редовност уплата. Пензија се може користи са 53 године, доживотно или одређен број година, од чега зависи њен износ. Можете и сав новац да подигне одједном.
Полиса животног осигурања обавезује корисника да редовно месечно или годишње уплаћује премије односно уговорене рате. Он одмах сазнаје колика је његова сигурна добит, тзв. осигурана сума.
"Поред тог штедног елемента имате покриће од немилог догађаја тј. смрти, осигурана сума се исплаћује макар да је једна премија уплаћена", рекао је Зоран Вишњић, директор Уника осигурања.
У том случају новац добија корисник кога је власник полисе одредио. Уместо једнократне исплате, власник полисе, може се одлучити и за месечну ренту, што је највећа сличност између приватне пензије и животног осигурања.
"Не треба да се доживљавају као производи који су конкурентни једно другом. Сваки појединац и свака породица, део новца који може да издвоји за неки вид штедње, треба да расподели на више различитих места", рекла је Наташа Ђурђевић из Делта Ђенерали осигурања.
Пошто у нашим новчаницима углавном мало претиче, ваља знати да у пензијском фонду сваког тренутка можемо проверити колику добит имамо.
Код животног осигурања, компанија преузима ризик да ће у случају смрти, осигурану суму брзо исплатити и због тога већи део додатне добити, компанија задржава.
Познаваоци осигурања сагласни су да је за одлуку коју ћемо врсту осигурања уплаћивати, важно и наше животно доба.
За млађе људе препоручљиво је да се одлуче за уплате у неки од приватних пензијских фондова, јер је то улагање у дужем временском периоду у складу са тренутним могућностима.
За оне који су пршли 40. годину, животно осигурање је боље решење.
Уз веће улагање и редовност уплата, после рока који су сами одредили, могу да рачунају на сигурну добит.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар