недеља, 30.04.2017, 19:30 -> 19:50
Извор: РТС
Повратак младих у шабачка села
Низом мера, Министарство пољоприведе у овој години планира да подржи младе на селу, и на тај начин смањи незапосленост. На територији града Шапца, има око 7.800 активних пољоприведних газдинстава. Последњих година, све је више младих који њима руководе.
На селу смо рођени, ту ћемо и да остаримо – кажу Марко и Споменка Живановић који су пре две године почели да живе заједно у Табановићу. Обрађују 20 хектара земље, и на породичном имању његовог оца узгајају стоку.
"Уз оца сам научио ово да радим. Волим стоку, волим да обрађујем земљу. Завршио сам Високу пољопоривредну школу као инжењер сточарства. Овде примењујем знање и стално се едукујем уз интернет и саветодавне службе", каже Марко Живановић из Табановића.
Споменка каже да углавном брине о сину Василију, али и да помаже Марку. "Мој главни посао је тренутно Василије, али поред њега успем да помогнем и њима – да пренесем, да донесем, да почистим", истиче Споменка.
Да на селу заснује породицу и живи од пољоприведне производње, пре неколико година одлучио је и Милорад Гајић из Јевремовца. Са братом обрађује 30 хектара земље.
"Посао је тежак, ради се цео дан, а зараде су прилично ниске. Пошто поседујемо сопствену механизацију, не плаћамо услуге, све сами радимо, па су нам трошкови мањи", каже Милорад.
Опастанак и живот, младим шабачким пољопривединицима отежава скуп закуп земљишта и несигурна цена производа. После завршених студија, грађевински инжењер Марко Глигорић вратио се у родно село Варну.
"Тренутно имамо 35 коза, 70 кошница, и око хектар шљива – ту се заснива наша производња. Нашу робу пласирамо на тржишту града Шапца", каже Марко.
Млади углавном желе да се баве сточарством, али су, према речима стручњака, заинтересовани и за друге подстицаје државе.
"Они су заинтересовани и за изградњу објеката, за куповину опреме у ратарству, у сточарству су веома заинтересовани и за набавку грла", каже Марина Гачић из пољопривредне саветодавне стручне службе Шапца.
Да без села нема будућности, свесни су и у локалној самоуправи. За подстицаје у пољоприведи, годишње се из градског буџета издваја око 130 милиона динара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар