понедељак, 02.11.2009, 07:00 -> 07:59
štampajСејаћу, па колико роди
У Удружењу жита Србије страхују да ће ове јесени земљорадници због беспарице утрошити четири пута мање минералног ђубрива по хектару, него раније. То ће умањити род хлебног зрна.
До краја октобра, ратари су посејали тек 20 одсто од планираних 600 хиљада хектара. Иако су убрали летину, сељаци су остали без очекиване зараде из простог разлога што су њихови производи такорећи обезвређени.
Драган Ђурић, из сремског села Бечмена, посејаће четири хектара пшеницом, али нема пара за већа улагања.
"Скинуо сам пшеницу с тавана, мешам је са семенском. Ђубре нисам бацио", каже Ђурић.
У односу на пре 20-так година ратари су преполовили употребу минералних ђубрива у производњу пшеницом. Сада годишње утроше око 800 хиљада тона. То директно утиче на принос хлебног зрна по хектару, који у последње време не прелази четири тоне.
"Не верујем да ћемо бацити ове јесени ђубриво јер се однос ђубрива и пшенице страшно погоршао. Не исплати ми се да бацим ђубриво, сејаћу без ђубрета, па колико роди да роди", рекао је Љубиша Гајић из села Бечмен.
Стручњаци упозоравају да је утицај минералних ђубрива на принос пшенице велики, и до 50 процената. Уз све економске недаће које их прате, ратари су ипак принуђени да сеју пшеницу.
"Ратари неће моћи да испоштују пуну агротехнику, а с друге стране принуђени су да посеју пшеницу због плодореда, а то су и први новци у наредној години", објаснио је директор Института за економику пољопривреде Драго Цвијановић.
Према подацима Института за економику пољопривреде, сељацима је за сетву пшенице потребно 40 хиљада динара по хектару.
Свега 15 одсто од око 700 хиљада регистрованих газдинстава добило је од државе помоћ од 12 хиљада динара по хектару, а то не може ни приближно да покрије трошкове јесење сетве.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар