Вишак чиновника у 110 општина

У локалној администрацији има 5.648 прекобројних у 110 општина и градова. У Јагодини о локалном трошку пркобројни остају на радним местима. Лесковац најављује оштре резове. Београд већ кренуо у рационализацију. Шабац без вишка.

У државној администрацији утврђен је вишак 3.400 чиновника, док би у локалној без посла требало да остане 5.648 прекобројних.

Вишка запослених има у 110 општина и градова, које ће до краја године, морати да ураде нову систематизацију у скаладу са проценом да су на хиљаду становника довољна четири чиновника.

Предлог закона даје могућност локалним властима и да задрже прекобројне, али да их плаћају из сопствених извора.

За сада је једино градоначелник Јагодине, најавио да ће о локалном трошку пркобројни којих у тој општини и нема много, остати на радним местима.

Лесковац који је најчешће помињан као град са гломазном администрацијом, најављује оштре резове, јер више од трећине прекобројних није запослено у основним општинским службама.

Градоначелник Лесковца Слободан Коцић каже да су они раритет у Србији, јер град има 60 корисника који су у систему дотације.

Лесковац има многа удружења грађана, Покрет горана који већ 30 година није засадио ни једно дрво, као и Омладински савет у коме раде људи у позним годинама.

У локалној администрацији у Србији, ради око 100.000 чиновника, ова рационализација се односи на око 38 хиљада оних чије се плате финансирају из општинских буџета.

Општине које мање од 20 одсто свог буџета пуне новцем из републичке касе, моћи ће да задрже половину прекобројних.

Анкете грађана указују на то, да већа администрација не значи бољу услугу. Шабац одавно нема вишка запослених.

Београд кренуо у рационализацију 

Градоначелник Београда каже да су у рационализацију вишка чиновника давно кренули, и да би око 4 одсто прекобројних отишло и без новог закона.

"Ангажовали смо Факултет организационих наука да уради анализу свих наших градских предузећа да би се видело ко је и зашто и заиста неопходан. Не треба ни једно предузеће да живи на рачун Београђана, већ да ради за Београђане", рекао је Ђилас. 

Градоначелник је рекао да када се добије та рационализација ићи ће се на реструктурирање градских комуналних предузећа.

Предлог закона који предвиђа отпуштање 15 одсто чиновника локалне администрације, не односи се на општинска јавна предузећа, предшколске, школске и здравствена установе.

У 35 општина нема вишка запослених, закон предвиђа да иако тренутно имају мање службеника него што нови стандард утврђује, до краја 2010. године неће бити новог запошљавања.

Свака општина може да ангажује хонорарце, али не више од 10 одсто од броја стално запослених радника.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом