Љајић: Циљ је да у Србију долази више туриста из целог света

Министар трговине, туризма и телекомункација Расим Љајић изјавио је да је циљ да се учешће туризма у БДП Србије у наредних пет година повећа са шест на девет одсто. Обнова Голубачке тврђаве ће бити завршена, тврди Љајић.

Љајић је у Туристичкој организацији Србије рекао да је то светски просек, али да није нереално да се то постигне и додао да је потребно више улагања у туристичку и путну инфраструктуру.

Министар је рекао да је потребно више радити на кампањи посвећеној Дунаву, јер та река има велики туристички потенцијал.

Љајић је изјавио да пројекат обнове Голубачке твђаве није угрожен и да се очекује да ће бити завршена следеће године. 

Он је рекао да се тражи решење за Голубачку тврђаву и да је то министарство издвојило додатна средства за препројектовање.

Љајић је нагласио да је проблем настао на локалном нивоу и да је било различитих тумачења, јер су се појављивале ствари које нису биле предвиђене пројектом.

"Аустријска развојна агенција води читав пројекат, следимо њихове смернице о томе и гледамо да смањимо штету због сукоба на локалном нивоу", рекао је Љајић. 

Потребно је, како наводи, завршити приватизацију бања, подстаћи јавно-приватно партнерство и подићи ниво инвестиција у бањски туризам.

"Морамо више да радимо на маркетингу, промоцији и ребрендирању земље", нагласио је Љајић и додао да је потребно и креирање регионалног туристичког производа.

Према његовим речима, циљ је да у Србију долази више туриста из целог света, а не само из земаља у региону.

"Наш циљ је да играмо прву туристичку лигу и да туризам много више допринесе опоравку економије Србије", истакао је Љајић.

Он је рекао и да су остварени добри резултати у туризму у прва четири месеца ове године и да је број туриста повећан за 15 одсто, а ноћења за 18 одсто, док је девизни прилив повећан за 20 одсто.

"Верујем да ће ово бити рекордна туристичка година", рекао је он.

Љајић је рекао и да је до сада подељено 21.000 ваучера за одмор у Србији и додао да верује да ће сви планирани бити потрошени. Он је рекао да очекује и да ће нова влада усвојити Стратегију развоја туризма.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом