четвртак, 01.10.2009, 12:19 -> 13:34
štampajКредитни рејтинг Србије непромењен
Привреда Србије се стабилизовала, али је и даље слаба и ризична, саопштила међународна агенција за утврђивање кредитног рејтинга "Дан и Бредстрит". Србија и даље земља високог ризика.
Међународна агенција за утврђивање кредитног рејтинга "Дан и Бредстрит" оценила је да се привреда Србије стабилизовала, али да је и даље слаба и ризична.
"Дан и Бредстрит" је октобарском извештају Србију поново сврстао међу земље високог ризика, са рејтингом ДБ5а, пише у саопштењу бонитетне куће "Ратинг", заступника агенције "Дан и Бредстрит" (ДиБ) за Србију.
Како се указује, Мисија Међународног монетарног фонда Србији у последњој недељи августа дала охрабрујуће знаке да економски и финансијски пад може бити ублажен.
Аналитичари "ДиБ" су оценили да је неизвесно да ли ће Србија у 2010. години забележити планирани раст и да ће стране инвестиције и кредити, што су до 2008. биле кључни покретачи потрошње и инвестиција, остати смањене, док ће се незапосленост убрзано расти.
Благи опоравак потражње у Европској унији, где иде више од половине извоза из Србије, неће бити довољан да то промени, оценили су у агенцији "ДиБ".
Навели су и да је Влада Србије уместо повећања пореза најавила смањење трошкова и реформу јавног сектора, да би у складу са мерилима ММФ ограничила буџетски дефицит.
Аналитичари међународне агенције су навели да је "очување здравља" јавних финансија и реформа других јавних сектора важна за дугорочне економске изгледе Србије, али су изразили уверење да је инсистирање ММФ на смањењу дефицита мало претерано с обзиром на садашњу економску ситуацију.
"Мало је вероватно да ће ММФ повући своју подршку Србији, чак и ако се Србија стриктно не придржава циљних дефицита", навели су у фирми "Дан и Бредстрит".
ММФ се сложио са захтевом Србије да прихвати повећање дефицита буџета Србије у 2009. години са три на 4,5 одсто бруто домаћег производа (БДП), али ће у октобру проценити да ли Србија довољно предузима да задржи дефицит и одлучити о одобравању друге и треће рате кредита од 2,9 милијарди евра.
Аналитичари "ДиБ" су навели да је БДП Србије у првом у првом тромесечју ове године био за 3,5 одсто мањи него у истом периоду прошле године, док је индустријска производња од јануара до јула опала за 17,2 у односу на исти период прошле године.
Оценили су да је позитивно што је у паду индустријских показатеља искључено нивелисање и што су финансијски пропусти значајно смањени због раније подршке ММФ-а која је помогла да се очува финансијска стабилност.
У "Дан и Бредстриту" су истакли да је банкарски систем у Србији остао здрав пошто су стране банке, власници скоро целог финансијског сектора, наставиле да подржавају пословање у Србији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар