четвртак, 01.10.2009, 10:06 -> 11:39
štampajММФ: Светска економија се "извлачи" из кризе
Захваљујући економском преокрету у Азији и стабилизацији у осталим деловима света, глобална економија ће се коначо "извући" из дубоке рецесије, оцењује ММФ.
Светска економија се коначно извлачи из дубоке рецесије, захваљујући пре свега преокрету у Азији, али и стабилизацији или скромном расту у осталим деловима света, оценио је Међународним монетарни фонд и на основу те оцене подигао пројекцију глобалног економског раста у следећој години на 3,1 одсто.
У најновијем извештају Светски економски изгледи, објављеном у Истанбулу, Фонд је навео да очекује да светска привреда ове године има негативан раст од 1,1 одсто.
Предвиђања су знатно боља од оних из претходног извештаја, у јулу месецу, када је пројектован пад од 1,4 одсто у 2009. години и раст од 2,5 процената у наредној години.
Између 2011. и 2014. године очекује се да глобална привреда расте по стопи од просечно нешто више од четири одсто годишње, што је мање од пет одсто раста, колико је остваривано пре финансијске кризе.
У извештају се наводи да ће развијене економије ове године имати нергативан раст, али да ће почети крхки опоравак током 2010. години. Очекује се да и САД и евро-зона у 2010. године забележе раст.
Опоравак САД бржи од очекиваног
Према оцени ММФ-а, америчка економија се опоравља брже него што је очекивано, али би опоравак могла успорити велика незапосленост.
ММФ очекује да америчка економија ове године има негативан раст од 2,7 одсто, а да догодине оствари експанзију од 1,5 одсто.
Шпанија ће бити једина чланица зоне евра која ће и догодине имати негатиован раст.
Насупрот томе, економије у развоју су већ почеле опоравак, предвођене Кином и Индијом, и већ ове године ће имати раст од 1,5 одсто, да би догодине оствариле привредну експанзију од пет процената.
У Латинској Америци очекује се стабилизација. ММФ је ревидирао навише пројекцију привредног раста Кине у 2010. години.
Опоравак држава источне Европе, која је најтеже погођена финансијском кризом ће, по оцени Фонда, заостајати за опоравком осталих држава са економијама у развоју, што се нарочито односи на балтичке земље - Летонију, Литванију и Естонију.
ММФ у извештају упозорава да ће, упркос чињеници да је рецесија најверованије окончана, темпо укупног глобалног опоравка бити спор још извесно време, а да ће највећи ризик представљати евентуално прерано повлачење владиних подстицајних мера.
Владама се препоручује да буду спремне да предузму нове иницијативе ако раст буде угрожен, а да се обавежу на велика смањења дефицита када се опоравак устали.
Највећи изазов при томе је, по оцени ММФ-а, пројектовати "средњи курс" између прераног прекида стимулативних мера и њиховог предугог остављања на снази, што би могло угрозити јавну потрошњу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар