Читај ми!

Фискални савет: Дефицит у мају 5,1 милијарду динара

Дефицит буџета опште државе у мају износио је 5,1 милијарду динара, што је нешто мање од очекиваног, саопштио је Фискални савет. Јавни дуг у мају је 74,5 одсто БДП-а.

У најновијем Извештају Фискалног савета за мај наведено је да је од марта до маја 2014. године исплаћена помоћ "Србијагасу", што је ове године изостало, те је дефицит у мају мањи за преко две милијарде динара, јавља Танјуг.

Такође, највеће уштеде од седам до осам милијарди динара остварене су због смањивања плата у јавном сектору и пензија, укључујући и смањење плата у јавним предузећима и локалним самоуправама које се књиже као непорески приход.

Међутим, подвлачи Фискални савет, преостало међугодишње смањење дефицита опште државе, највећим делом је привременог карактера.

Приходи државе били су неочекивано високи јер је повраћај ПДВ-а у износу од пет до седам милијарди динара, уместо у мају исплаћен почетком јуна, а ни новац на јавне инвестиције није потрошен у износу који је планиран.

Посматрано по нивоима власти, како је наведено, дефицит републичког буџета је износио 6,5 милијарди динара, док су остали нивои збирно у суфициту од више од милијарду динара.

Локални ниво власти очекивано је остварио суфицит од око три милијарде динара, пре свега због уплате пореза на имовину за прва три месеца 2015. године.

Јавна предузећа "Путеви Србије" и "Коридори Србије" забележила су збирно дефицит од око милијарду динара, што је, како је наведено, приближно прошлогодишњем нивоу.

Дефицит у готово истом износу у односу на прошлу годину, од око милијарду динара, остварили су у мају, наводи Фискални савет, и фондови обавезног социјалног осигурања – ПИО, РФЗО, НСЗ и СОВО.

Јавни дуг у мају порастао је за 60 милиона евра, па је на крају тог месеца износио 74,5 одсто БДП-а и очекује да ће се на крају јуна дуг спустити на 74 одсто БДП-а.

Релативно низак дефицит у првих пет месеци и смиривање кретања девизних курсева, како је наведено, допринели су успоравању раста јавног дуга у последњих неколико месеци.

У јуну се очекује благо смањење дуга опште државе за око 150 милиона евра и на крају месеца износиће око 74 одсто БДП-а, истиче Савет.

Могуће је, како наводе, да смањење јавног дуга буде и веће због слабљења америчког долара у односу на евро.

Актуелна кретања на тржишту указују на то да би долар у јуну могао да ослаби у односу на евро за један до два одсто, што би додатно смањило дуг за око 150 милиона евра.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом