среда, 30.09.2009, 11:13 -> 20:24
Пословно партнерство Србије и Белорусије
На Четвртом заседању Међувладине комисије српско-белоруске комисије потписан Протокол о сарадњи. Учесници оценили да постоје велике могућности за унапређење привредне сарадње две земље.
Потписивањем протокола, два споразума о сарадњи и заједничком оценом да постоје велике могућности за унапређење привредне сарадње у Београду је завршено дводневно заседање Међувладине српско-белоруске комисије за трговинско-економску сарадњу.
На свечаности на крају Четвртог заседања Међувладине комисије, Протокол су потписали српска министарка за Национални инвестициони план Верица Калановић и министар трговине Белорусије Валентин Сергејевич Чеканов.
Министарка Калановић и министар Чеканов оценили су да су могућности за сарадњу између две земље велике.
Калановић је после потписивања Протокола рекла да је договорено да се нова седница комисије одржи наредне године.
Према њеним речима, на заседању је договорено "и много рада и пословних иницијатива" које треба да се реализују, пре свега "кроз оснивање заједничких предузећа за производну трактора, али и машина у грађевинарству, аутобуса на гас и других облика сарадње везаних за пољопривреду, грађевинарство, фармацеутску индустрију, кроз развој саобраћаја и унапређење туризма".
Чеканов је оценио да је потписивање Протокола значајан чин и за Србију и за Белорусију.
"Код нас постоји пословица да пут утиру храбри. Ја се надам да ћe наш рад у ова два дана донети добре резултате у областима као што су пољопривреда, индустрија, спорт и туризам", рекао је министар Чеканов.
Државни секретар у Министарству економије и регионалног развоја Весна Арсић позвала је белоруске привреднике да улажу у Србију, истичући да постоји привредни амбијент који већ привлачи стратешке партнере.
Арсићева је на првој седници Пословног савета белоруских и српских привредника у Привредној комори Србије оценила да, без обзира на економску кризу, у Србији није успостављена протекционистичка политика.
"Без обзира на економску кризу, пад бруто друштвеног производа креће се између 3,6 и четири одсто, што је на нивоу просека Европске уније", рекла је Арсићева и додала да, иако је индустријска производња забележила пад од 17 одсто од почетка године, тај пад је заустављен захваљујући, пре свега, индустрији челика.
Александар Шакутин, председник Савета директора Амкодор, рекао је да су "размотрени нови пословни пројекти, као што је заједничка производња путне грађевинске механизације са предузећем 14. октобар. Производиће се у Србији, а продавати у региону Балкана. Ту су и производња боја и лакова и израда хидромеханизације на територији Белорусије".
Председник Пословног савета Србије Миодраг Костић сматра да су Србија и Белорусија "идеални партнери за равој пословне сарадње".
"Белорусија има развијену машинску индустрију, ми можемо њима да понудимо робу широке потрошње, обућу и одећу, а све се може остварити применом слободног царинског режима између две земље", истакао је Костић на пленарном заседању Пословног савета Србија-Белорусија.
"Већ су уговорени нови пословни аранжмани за наредну зимску сезону. Компанија МК Груп направила је неколико уговора са туроператерима", додао је Костић.
У првих 6 месеци ове године робна размена Белорусије и Србије била је 23,7 милиона долара што је за 28% мање него у истом периоду лане. Мањак од 8,8 милиона је на нашој страни.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар