Пословни форум Србије и Белорусије

Неопходно интензивирање сарадње Србије и Белорусије, оцењено на српско-белоруском комитету за економску сарадњу. Трговинско-индустријска комора Белорусије отворила представништво у Београду.

Министарка за Национални инвестициони план Верица Калановић је на Четвртом заседању Мешовитог српско-белоруског комитета за економску сарадњу захвалила Белорусији на принципијелној политици када је реч о очувању територијалног интегритета и суверенитета.

Рекла је да је снажну иницијативу за сарадњу Србије и Белорусије дао управо председник Александар Лукашенко, током боравка на Копаонику, који је премијеру Мирку Цветковићу, потпредседнику Владе Србије Млађану Динкићу и привредницима рекао "дајте да заједно радимо, политика је у другом плану".

Министарка је истакла да две земље треба да интензивирају сарадњу на свим пољима, а посебно на економском.

Министар трговине Белорусије Валентин Чеканов оценио је да потенцијал за економску сарадњу са Србијом није искоришћен и да би требало више радити у том правцу.

Према његовим речима, прошлогодишња робна размена износила је 65 милиона долара, што није лоше, али економска криза је условила да у првих седам месеци износи свега 23 милиона долара.

Споразум о слободној трговини који је потписан, рекао је Чеканов, отвара потенцијал за сарадњу и о томе ће бити разговора у наредна два дана.

Према подацима ПКС, робна размена две земље у првој половини ове године износила је 23,7 милиона долара и била је мања за око 28 одсто него у исто време лане.

Дефицит Србије у робној размени са Белорусијом за шест месеци ове године износио је 8,8 милиона долара, јер је у том периоду увезено робе за 16,3 милиона долара, док је извоз био 7,4 милиона долара.

Мали обим робне размене  

Трговину Србије и Белорусије, како наводе из ПКС, карактерише мали обим робне размене са сталним дефицитом на српској страни, мали број производа у размени, неразвијена финасијска и међубанкарска сарадња, као и неразвијена мрежа представништава предузећа из Србије у Белорусији и обрнуто.

Из Србије су се у Белорусију ове године највише извозиле боје и премази, хартија, картон, машине за бушење, вентили, славине, брусилице, али и кукуруз, док су се највише увозиле разне врсте жица, каблови, ужад, влакна од полиестера, трактори, со.

Анализа увоза Белорусије и њених развојних приоритета, коју је урадила ПКС, показује да постоји могућност за повећање пласмана српске робе на тржиште те земље и то пре свега лекова и медицинске опреме, боја и лакова, алатних машина и опреме, дела опреме за енергетику, семенске робе, садног материјала, прехрамбених производа и грађевинског материјала, делова и опреме за аутомобилску индустрију.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом