субота, 18.04.2015, 19:30 -> 19:41
Нови закон за краћи стечајни поступак
Од претходне измене Закона о стечају није прошло ни годину дана, а из Владе најављују нове измене пре краја 2015. Формирана је радна група која треба да скроји прописе који ће повећати вероватноћу да се стечај не заврши пропашћу фирме и распродајом имовине, што је сада случај у 90 одсто таквих предузећа. Упућени кажу - није проблем у закону већ у његовој примени и лошим стечајним управницима.
Крајем јануара Влада је одлучила – 188 предузећа из реструктурирања иде у стечај. Већина њих, која немају запослених или имају до петоро радника, у стечај је требало да оду за месец дана. Међутим, после три месеца, у стечају је свега 30 предузећа.
"За остала предузећа се надамо да ће да буде у кратком року, али, то знате, одлучује стечајни судија", наводи директор Агенције за приватизацију Љубомир Шубара.
Судије, каже, имају превише посла. Други проблем је што половина од 5.000 запослених у предузећима планираним за стечај неће да се пријави за социјални програм.
"Ја очекујем да покретање свих 188 предузећа завршимо до септембра, имајући у виду рокове за узимање социјалног програма. Ми сада објашањавамо људима, уколико се у 60 дана не пријаве за социјални програм, да када тај рок буде истекао неће моћи да се пријаве, изгубиће оно што би иначе могли да добију по закону", наглашава Шубара.
Међутим, упућени кажу да ће бити добро ако се до краја године оконча стечај бар у десетак фими. Да тако мисле и у Влади, потврђује то што припремају нови закон, да би стечајеви краће трајали и да не буду пука распродаја имовине.
Саветница министра привреде Андријана Живановић наводи да ће предузећа за која је најављен стечај, а која до тренутка ступања новог закона о стечају не буду отишла у стачај, подлећи новим мерама.
"Ово управо јесте један од разлога због чега се раде све ове материјалне измене. Фокус у стечају везиваће се на оживаљавање свих субјеката који имају капацитет да се поново ставе на тржишну сцену", објашњава Живановићева.
Економиста Махмут Бушатлија каже да не зна шта би још требало да буде у новом закону јер, мање-више, све што постоји и сада може да се поправи кроз неколико амандмана. "Оно што највише фали нашем друштву јесте чињеница да се закони не примењују", сматра Бушатлија.
За сада у Влади знају само то да ће нови закон поништити садашње прописе по којима је требало да се укине Агенција за лиценцирање стечајних управника и да ће променити начин њиховог плаћања.
Према оцени упућених, баш лоши стечајни управници главни су кривци што ти стечајеви трају дуго, неретко и преко десет година.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар