Читај ми!

За железничку инфраструктуру 1,2 милијарде евра

Влада Србије обезбедила је више од 1,2 милиарде евра за пројекте рехабилитације железничке инфраструктуре и обнове возног парка Железница, изјавио је саветник потпредседника Владе за област железница Мирољуб Јевтић.

Саветник потпредседника Владе за област железница Мирољуб Јевтић каже да је Влада обезбедила средства за пројекте рехабилитације железничке инфраструктуре и обнове возног парка Железница, а да је циљ Министарства грађевинарства да се инвестиције у железницу у овој години значајно убрзају, рекао је Јевтић у изјави за агенцију Танјуг.

У реализацији тог циља, министарство је највећи помак направило у реализацији Анекса 1 руског кредита, односно на изградњи другог колосека на релацији Београд-Панчево.

"Анексом уговора било је предвиђено да се радови заврше у новембру 2016. године, а ангажовањем министарке Зоране Михајловић и у сарадњи са директрором руских железница успели смо да скратимо рокове и очекујемо већ за 1. мај, односно шест месеци раније да ћемо успети да завршимо тај пројекат", истиче Јевтић.

Додаје да министарство прати реализацију сваког пројекта и активно учествује у сваком тренутку када се примети да долази до неког застоја.

"Министарство је спремно да у наредном периоду учествује у раду радних тела Железница Србије и да реагује код већ преузетих уговорних обавеза као што је реконструкција три северне деонице на Коридору 10 и набавка 27 дизел моторних возова", наводи Јевтић.

Каже да ће од брзине којом менаджмент Железница буде завршио документацију и договорио прилоге анекса зависити и уплата аванса од 1,4 милијарде динара руском произвођачу и брзина којом ће се грађани возити на начин на који то чине грађани ЕУ.

У току је, каже, реструктурирање "Железница Србије" према пројектном задатку који је урадио консултант Светска банка.

"До овог тренутка поштују се сви рокови добијени од Светске банке, припремљени су нови оснивачки акти, статут и документи неопходни да се реструктурирање спроведе. Не постоји ниједна спорна тачка и чинимо све и извесно је да ће од 1. јула стартовати три нове компаније -инфраструткура , превоз путника и превоз робе", каже саветник потпредседника Владе.

Наводи да је циљ да жлезнички систем у Србији послује много ефикасније него до сада и да се уместо субвенција уговори закључују између Владе и нове компаније.

Јевтић додаје да ће Компанија за превоз робе у почетку имати смањене субвенције, а од 1. јануара 2018. године се предвиђа њено функционисање без дотација од државе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом