понедељак, 09.03.2015, 18:13 -> 14:50
štampajУ парламент стигао лекс специјалис за "Београд на води"
У Скупштину Србије је, на усвајање по хитном поступку, стигао Владин предлог лекс специјалиса о поступцима експропријације и издавања грађевинске дозволе ради реализације изградње пројекта "Београд на води".
Овим законом се уређује утврђивање јавног интереса за експропријацију непокретности ради реализације пројекта изградње "Београд на води", као пројекта од посебног значаја за Републику Србију и Град Београд, стоји у Предлогу закона, преноси Танјуг.
Њиме се одређује корисник експропријације, уређује поступак и други односи који настану у реализацији тог пројекта, поступак и начин издавања грађевинске дозволе и других аката потребних у поступку изградње објеката.
Такође, утврђује се јавни интерес за експропријацију непокретности ради привођења земљишта намени ради изградње пословно-стамбеног комплекса "Београд на води" са пратећом инфраструктуром, а у складу са Просторним планом подручја посебне намене уређења дела приобаља града Београда.
Према том законском предлогу Република Србија и Град Београд имају сва права, обавезе и одговорности корисника експропријације предвиђене законом којим се уређује експропријација као и овим законом.
За експроприсану непокретност власник има право на накнаду која не може да буде нижа од тржишне вредности непокретности, наводи се и додаје да је власник непокретности дужан да се изјасни у року од осам дана од дана добијања предлога за експропријацију.
По окончању поступка експропријације и упису права својине на непокретностима, Република Србија може да неизграђено грађевинско земљиште да у дугорочни закуп, ради привођења земљишта урбанистичкој намени, каже се у Предлогу закона.
Трошкови Града Београда на уређивању грађевинског земљишта на локацији биће регулисани посебним уговором између Града Београда и Републике Србије.
У образложењу се каже да је Уставни основ за доношење овог закона садржан у одредби којом је предвиђено да право својине може бити одузето или ограничено само у јавном интересу утврђеном на основу закона, уз накнаду која не може бити нижа од тржишне као и да Република Србија уређује и обезбеђује својинске и облигационе односе и заштиту свих облика својине.
Како се наводи, Београд има око 200 километара обале, која је у највећем делу запуштена и неуређена.
Део обале, Савско приобаље по својој локацији спада у најатрактивније делове Београда, а анализом постојећег стања утврђено је да би активирањем и уређењем локације, Град и Република значајно унапредили и подигли своје туристичке потенцијале, с једне стране, док би с друге тај део града био комунално и саобраћајно уређен.
Из свих наведених разлога, Пројекат "Београд на води" је Одлуком Владе утврђен као пројекат од значаја за Републику Србију и град Београд, речено је у образложењу.
Са аспекта уставности, доношење тог закона, који је по својој правној природи лекс специјалис у односу на општи закон јесте могуће, с обзиром на то да је Влада Републике Србије тај пројекат оценила као пројекат од посебног значаја за Републику Србију.
Анализом власничких односа на грађевинском земљишту, утврђено је да је Република Србија уписана као власник на највећем броју катастарских парцела, на мањем броју катастарских парцела уписан је Град Београд, а најмањи број катастарских парцела евидентиран је као приватно власништво правних и физичких лица.
Анализа и утврђивање права својине на објектима је спроведена, наводи се и додаје да је та анализа показала да у обухвату планског документа за ово подручје постоји одређени број бесправно саграђених објеката који нису евидентирани у јавној књизи о евиденцији непокретности и правима на њима, као и да постоје захтеви ранијих власника за враћање имовине, поднети у складу са законом којим се уређује реституција.
Наведене анализе су коришћене приликом рада на изради нацрта овог закона, формулисањем одредаба које ће уважити све правне ситуације које могу настати приликом развлашћивања, поштујући притом опште начело да се за експроприсане непокретности мора исплатити тржишна вредност непокретности или у својину дати друга, адекватна непокретност.
За спровођење закона потребна су додатна финансијска средства из буџета.
Наводи се и да је у току 2014. године усвојен плански документ, започете активности на рашчишћавању терена и обезбеђен је инвеститор радова, што су предуслови да се, имајући у виду одредбе овог закона, започне и са изградњом.
Један од стратешких приоритета у реализацији плана развоја Београда и Републике Србије је Београдски чвор, завршетак путничког система и ослобађање Савског амфитеатра планираном изградњом станице Београд Центар, постројења ТПС, РТЦ у Макишу и другог колосека од Панчевачког моста до Панчева.
Решења предложена овим законом решиће питање измештања београдског железничког чвора из Савског амфитеатра, расељавање становника који деценијама станују у старим, трошним и неусловним објектима без основне саобраћајне и комуналне инфраструктуре.
Према подацима из Просторног плана на површини плана од око 177 хектара предвиђено је да се оствари нешто више од 1.000.000 квадратних метара стамбеног простора, око 750.000 квадратних метара пословног и комерцијалног простора, више од 62.000 квадрата јавних садржаја као што су вртићи, школе, установе културе, социјалне и здравствене заштите и око 242.000 квадрата нових зелених површина.
Ови капацитети, наводи се у образложењу Предлога закона, омогућавају да на овом простору буде више од 13.000 запослених и више од 17.000 становника.
Подаци указују, додаје се, да пројекат "Београд на води" представља један од најзначајнијих инвестиционих подухвата у Републици Србији, а изградња ових садржаја знатно ће допринети подизању вредности окружења и Београда као целине.
Поред изградње ова локација би била и од велике важности за промоцију туризма, сама за себе и као интегрални део понуде Београда и Србије.
Укупни оријентациони трошкови реализације јавних површина и објеката и расељавања износе око 33 милијарде динара, а приходи од пореза су 37,3 милијарде динара, док ће се позитивни ефекти ове инвестиције показати и у наредном периоду кроз приходе који ће се остваривати у току експлоатације, кроз разне видове пореза и прихода.
Економска анализа је показала да је предложени пројекат спроводив и са аспекта државе и локалне самоуправе и са аспекта инвеститора, а директни ефекти су везани за инвестициона улагања која ангажују целокупну грађевинску индустрију и повезане делатности, као и за покретање укупних привредних активности.
Користи су многоструке, од пореза на промет некретнина, такси и доприноса, преко доходака правних и физичких лица, до накнада за коришћење јавних добара и других прихода.
Индиректни ефекти су повећање квалитета животне и радне средине, економски и друштвено одрживи и исплативи.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар