субота, 07.02.2015, 07:59 -> 09:21
štampajРата за кредит у "швајцарцима" надмашила плату
Предлози које банкари дају дужницима у швајцарским францима нису нови и опет су грађаним неприхватљиви, каже за РТС Дејан Гавриловић из Удружења корисника кредита у швајцарским францима "Ефектива". Не постоји воља да се реши проблем кредита у швајцарцима, а расте број грађана којима је рата надмашила плату, указује Гавриловић.
Дејан Гавриловић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да су решења које банкари предлажу грађанима неприхватљива и додао да када се пронађе системско решење дужници ће га сигурно прихватити.
"То није први пут, ове предлоге смо имали прилике да чујемо и ранијих година, а ово ништа није ново. Ове предлоге би мали број грађана прихватио", каже Гавриловић.
Гавриловић је поновио да се за ове предлоге знало и раније и упитао чему онда одлагање и губљење времена и, како каже, замајавање дужника.
На подсећање да се најчешће указује како би могуће решење било конверзија кредита у евре, Гавриловић истиче да би се то исплатило само банкама, али не и грађанима.
Конверзијом би дужник увећао главницу и наставио тако да отплаћује кредит, а самим тим он би банкама признао ту већу главницу, подсећа Гавриловић.
Истиче да удружење "Ефектива" тражи да се корисници кредита у еврима и "швајцарцима" изједначе и додаје како се кредит у еврима може измирити у банци која има нижи курс, док то није случај са кредитом у "швајцарцима".
Понавља да је тачно да ни у моменту подизања кредита у ове две валуте грађани нису били у равноправном положају, и додаје, како је држава знала да су кредити у швајцарцима ризични, па је зато у страту ставила вишу премију на осигурање, и тако себе заштитила.
Али држава није заштитила своје грађане, подвлачи Гавриловић, и указује да корисници не да нису били упозорени него су били и наговарани да се задуже у францима, иако је њихова првобитна намера био кредит у еврима.
Напомиње да би уколико се пронађе конкретан и задовољавајући предлог за клијенте, они то решење радо прихватили.
Ипак, Гавриловић сматра да не постоји добра воља да се овај проблем реши и да из банака најчешће поручују грађанима да се јаве, да сачекају и да се стрпе док се не пронађе решење.
Умеђувремену, док се не пронађе решење, каже Гавриловић, расте број грађана који не могу да отплате кредите.
Швајцарски франак је ојачао и до 150 посто од момента узимања кредита, па је сада све више оних дужника којима је рата за кредит и двоструко надмашила плату, указује Гавриловић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 21
Пошаљи коментар