недеља, 11.01.2015, 20:18 -> 22:50
štampajОснована Асоцијација кинеских привредника
Свечаном конференцијом у београдском Центру "Сава" основана је Асоцијација кинеских привредника у Србији која на институционалан начин треба да допринесе развоју економске сарадње две земље.
Амбасадор Кине у Београду Ли Манчанг позвао је све Кинезе који раде у Србији да поштују законе, обичаје и традицију земље домаћина и да заједно са "српским пријатељима развијају све стране сарадње", преноси Бета.
"Током недавног Самита у Београду, премијер Кине Ли Кећанг је са председником Владе Србије Александром Вучићем и председником Србије Томиславом Николићем договорио да у наредне две године буде изграђена пруга Београд-Будимпешта. Тај пројекат ће бити приоритет амбасаде Кине у Београду али нећемо запоставити ни друге послове", рекао је Манчанг.
Он је оценио да је пријатељство Србије и Кине "данас јаче него јуче а слабије него сутра".
Председник Асоцијације кинеских привредника у Србији Гуо Сјао рекао је да је та институција настала из кинеске идеје јединственог пута и да је њен задатак да се бори за нове послове у Србији.
"Србија ће у будућности постати стратешка тачка развоја у којој ће кинески инвеститори моћи да покажу своје знање и способности.
Надам се да ће Асоцијација допринети развоју кинеско-српских економских али и културних односа", казао је Сјао.
Сјао и председник Привредне коморе Београда Миливоје Милетић потписали су током свечане конференције Споразум о сарадњи Асоцијације и Привредне коморе.
Према речима Милетића, тај споразум је значајан обзиром на потенцијал сарадње са кинеским партнерима.
"Ми смо током недавног Самита у Београду представили потенцијалним инвеститорима из Кине могућности сарадње и то првенствено са предузећима из Београда. Кинези имају знање и технологију које су потребне нашим предузећима", казао је Милетић.
Свечаности је присуствовао и председник Србије Томислав Николић са супругом Драгицом која је захвалила Кини на помоћи коју је упутила Србији након мајских поплава, додавши да и друге државе у свету треба да следе пример пријатељских српско-кинеских односа.
Николић: Желим да сарадња Србије и Кине успе
Председник Србије изјавио је да је сигуран да ће изградња пруге Београд - Будимпешта бити изграђена за две године како је и планирано и да ће та пруга са Европом спојити Кину која ће бити ослоњена на Србију.
Николић је у изјави Танјугу истакао и да ће тај пројекат бити под строгим надозором и да ће и лично бити ангажован јер жели да наша сарадња са Кином успе.
"Ако смо рекли да ће бити за две године, онда мора да буде за две године јер добро познајем како Кинези раде и код њих оправдања за пробијање рокова нема. Та пруга нас спаја са Европом, а у великој мери и Кину ослоњену на Србију много боље повезује са Европом", навео је Николић.
Он је додао да је изградња пруге Београд - Будимпешта значајна најмање за три земље, јер треба узети у обзир и Мађарску која активно учествује и као чланица ЕУ жели да искористи прилику што је Кина веома расположена да инвестира у овај део Европе.
Говорећи о Самиту Кине и земаља Централне и Југоисточне Европе, а који је недавно био одржан у Београду, Николић је рекао да је кинеску делегацију покушао да убеди да се исплати инвестирање у производњу у Србији.
"Ми смо само наставили разговоре које сам имао у Пекингу са кинеским председником и премијером. А то је продубљивање и наставак српско-кинеске сарадње и отварање потпуно новог поља сарадње, а то је да не буде више улагања само у инфраструктуру већ да покушамо да кинеске привреднике убедимо да је исплативо инвестирати у производњу у Србији", рекао је Николић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар