Читај ми!

Пупинов мост за развој нових насеља

Мост Земун-Борча, који су 18. децембра заједно са приступним саобраћајницама отворили премијери Србије и Кине, један је од највећих грађевинских подухвата у последњих неколико деценија у Србији који ће омогућити развој нових насеља и инвестиција, рекао је генерални директор ЦИП-а Милутин Игњатовић.

Саобраћајни институт ЦИП је урадио идејни и главни пројекат за саобраћајницу Северна тангента са новим мостом преко Дунава између обала Земуна и Борче, који је понео име нашег славног научника Михајла Пупина, преноси Танјуг.

Та "моћна" саобраћајница са по три траке за сваки смер вожње, као и бициклистичким и пешачким стазама са обе стране, повезује Нови Београд и Земун са насељима на левој обали Дунава, чиме су створени услови за интензивнији развој нових насеља и инвестициона улагања, истиче Игњатовић.

"Такође, мост Земун - Борча ослобађа градско језгро Београда од теретног саобраћаја. Ова саобраћајница повезује Коридоре 10 и 11 односно веза је са будућим аутопутним правцем Панчево - Вршац - Темишвар и осталом саобраћајном инфраструктуром банатског округа", рекао је Игњатовић.

Због свега тога ће, како је навео, Северна тангента и мост преко Дунава имати велики привредни и еколошки значај.

"Овај мост и део градске саобраћајнице су, на опште задовољство, пустили у саобраћај премијери Кине и Србије, а све похвале су добили ЦИП и CRBC са подизвођачима радова", истакао је Игњатовић.

Када је реч о брзини кратања возила на тој саобраћајници, ЦИП је као пројектант у потпуности испоштовао пројектну геометрију задату Планом детаљне регулације и Пројектним задатком, нагласио је Игњатовић.

"Овим документима, на банатској страни је предвиђена ширина средњег разделног појаса од два метра са стубом јавне расвете, што ограничава брзину на 50 километара на час. За већу брзину од 50 километара на час потребна је и већа ширина разделне траке са еластичном оградом, што је пројектант и указивао инвеститору на почетку израде документације", каже Игњатовић.

Према речима Игњатовића, на земунској страни је брзина ограничена на 50 километара на час због честих раскрсница у нивоу, а брзина на мосту није ограничена на 50 километара на час због самог моста већ је прилагођена брзини предвиђеној за целу саобраћајницу.

"Овде треба напоменути да је реч о градској саобраћајници дужине свега 20 км на којој су предвиђене раскрснице у нивоу и у зони где се планира развој различитих садржаја, тако да брзина од 50 километара на час одговара намени те саобраћајнице и будућем окружењу", додао је Игњатовић.

Премијери Србије и Кине Александар Вучић и Ли Кећанг, као и градоначелник Београда Синиша Мали, свечано су 18. децембра отворили Пупинов мост заједно са приступним саобраћајницама дугим 10 километара.

Мост већ одомаћеног назива "Кинески" градила је као главни извођач кинеска компанија "Чајна роуд анд бриџ корпорејшен".

Радови на мосту Земун-Борча почели су крајем октобра 2011. године. Нови мост је дугачак 1.507 метара, широк 29,1 метара и висок 22,8 метара. Главни распон моста је дуг 362 метра.

Београд је након 79 година, када је отворен Панчевачки мост, добио други мост на Дунаву.

За саобраћај су отворене приступне саобраћајнице од тзв "Лакат кривине" у Земуну до Зрењанинског пута, заједно са Зрењанинском петљом.

Приступне саобраћајнице ће укупно бити дуге 21,6 километара и део од Зрењанинског пута до Панчевачког пута биће завршен у септембру 2015. Тај мост ће бити веза са путним Коридорима 10 и 11.

Укупна вредност моста са приступним саобраћајницама је око 260 милиона долара, а од тог износа 85 одсто кредитира кинеска Ексим банка, док преосталих 15 одсто обезбеђују држава Србија и Град Београд.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 24. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом