среда, 03.09.2014, 19:30 -> 21:58
štampajНБС: Очуваћемо стабилност курса и цена
Динар наставља да слаби, сутра ће вредети 118 динара и 23 паре. Гувернерка Јоргованка Табаковић најављује да ће Народна банка одржати стабилност домаће валуте и цена. У случају поскупљења струје које је најавио министар енергетике, гувернерка Табаковић не очекује преливање и раст других цена.
Иако од Београда до Кијева има око хиљаду километара, капитал је плашљива зверка и сели се што даље од Украјине. То је дестабилизовало динар, али и валуте околних земаља. Веће слабљење динара спречавају интервенције Народне банке, која ће наставити да прати шта се дешава ван граница, али и шта раде мешетари на домаћем тржишту.
"Ми смо мала и отворена економија и прилагођаваћемо се колико можемо, знајући да рате кредита, дуга државе и инфлација изузетно зависе од вредности курса", рекла је гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.
Курс и те како утиче на цене, а у вези са њима две вести – прва од министарке пољопривреде да не очекује поскупљење хране.
"Ми не очекујемо поскупљења с обзиром на добре приносе пшенице и већине ратарских култура", каже министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић.
А друга вест је од министра енергетике – да је извесно поскупљење струје.
"То би било минимално повећање цене. Низ мера које ће дестимулисати оне који неефикасно троше енергију", каже Александар Антић, министар енергетике.
На те вести гувернерка одговара да ће инфлација остати под контролом.
"У нашим пројекцијама се налази раст цена електричне енергије са сценаријима од 12 одсто, и свим осталима са којима ће изаћи Влада као раст регулисаних цена, и то ни на који начин неће угрозити нашу пројекцију инфлације", каже Табаковићева.
За стручњаке висина инфлације и курса није забрињавајућа, па тако о њима, наводе, нису ни разговарали на састанку са гувернерком у Савезу економиста, али зато јесу о дуговањима и незапослености.
"Ми смо се концентрисали на проблеме који постоје, а највећи део њих се не налази у НБС него у дворишту једне друге институције, а то је Влада Републике Србије", рекао је Александар Влаховић, председник Савеза економиста.
Гувернерка је поручила да ће арапска банка Мирабанк уложити пет милијарди евра у наредне три године. То је прва банка која долази у Србију од почетка светске економске кризе 2008. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар