Читај ми!

Мекфарлан: Тешка година за Србију

За Србију ће ова година бити доста тешка, не само због економских мера које би нова влада требало да предузме, већ и због тога што ће опоравак економије у ЕУ бити доста спор, каже отправник послова Амбасаде Велике Британије у Београду Дејвид Мекфарлан.

Мекфарлан је на конференцији "Продубљивање привредне сарадње између Велике Британије и Србије" рекао да се нада да ће нова влада бити у стању да се у наредних неколико месеци бави законодавним проблемима, попут усвајања новог закона о планирању и изградњи, новог закона о раду и новог закона о стечају, јер су велика очекивања од владе.

Додао је и да нема намеру да сумња у посвећеност потпредседника Владе Александра Вучића да ће и реализовати ове мере.

"Опоравак у Европској унији ће бити спор, а економски развој би могао да отежају и проблеми у односима Русије у Украјине и незаконитог припајања Крима", додао је Мекфарлан и навео да би ови разлози могли такође да утичу на привредни развој Србије.

Привредну сарадњу Србије и Велике Британије Мекфарлан је оценио као добру, али је приметио да има доста простора за већу трговинску размену и као пример навео велики број британских компанија које инвестирају на српском тржишту.

Мекфарлан је истакао да је за Србију веома важно што је започела преговоре о приступању ЕУ, али је приметио да таква ситуација са друге стране значи и да ће пажња међународне заједнице ка Србији бити много већа.

Петровић: Решити проблем јавних предузећа

Председник Фискалног савета Павле Петровић оценио је да би због дугова које праве јавна предузећа, консолидовани дефицит Србије у овој години могао да достигне осам одсто бруто домаћег производа (БДП).

"То је неиздрживо јер б то био највећи дефицит у Европи и немогуће га је смањити ако се не почне са решавајем проблема јавних предузећа", рекао је Петровић на конференцијии о привредној сарадњи Србије и Велике Британије.

Према његовим речима, са решавање проблема јавних предузећа, која не могу да плаћају своје обавезе, треба хитно кренути, јер је то неопходан услов за фискалну консолидацију.

"Ако се не реши проблем који праве јавна предузећа, никава штедња у буџету није довољна", упозорио је председник Фискалног савета.

Петровић је истакао да је реформа јавног сектора један од стубова привредног раста који се, како је истакао, мора заснивати на инвестицијама и извозу, уз смањивање потрошње.

Према његовим речима, Влада Србије мора реформисати пензијски систем и смањити издатке за те намене, јер садашњи систем прави највећи део дефицита у буџету.

"Услов за одржив пензијсики систем је подизање границе за одлазак жена у пензију са 60 на 63 године, а можда и изједначавање са оним за мушкарце, од 65 година", рекао је Петровић.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом