петак, 04.10.2013, 17:09 -> 17:49
štampajЕПС осваја регионално тржите
Процењује се да ће до краја године ЕПС произвести 37,4 милијарди киловат-часова струје. Из тог јавног предузећа наводе да се до краја године очекује извоз од три милијарде киловат-часова струје што би био рекорд. Помоћник министра енергетике Дејан Трифуновић нагласио је да је циљ да ЕПС буде регонални лидер на тржишту.
Електропривреда Србије је ове године произвела 27,4 милијарди киловат-часова струје, а процењује се да ће до краја године произвести 37,4 милијарди киловат-часова, изјавио је председник Управног одбора ЕПС, Аца Марковић.
Марковић је приликом обележавања Дана електропривреде Србије, 6. октобра, рекао да су у управи ЕПС-а пре две године, када је прозводња достигла 36 милијарди киловат-часова, проценили да је то рекорд, али ове године је резултат још бољи.
Председник Управног одбора је истакао да је напредак постигнут и у извозу, и навео да је из ЕПС-а до сада извезено 2,8 милијарди киловат-часова, а до краја године се очекује три милијарде што би такође био рекорд.
Помоћник министра енергетике, развоја и заштите животне средине Дејан Трифуновић нагласио је да је циљ да ЕПС буде регонални лидер и кључни фактор на тржишту.
Вршилац дужности генералног директа ЕПС Александар Обрадовић рекао је да ће ЕПС за три месеца отворити тржиште "на средњем напону" и нагласио да ЕПС мора да понови добар резултат који је постигао отварањем тржишта "на високом напону".
"Први испит почетком ове године успешно смо положили. Задржали смо чак 97 одсто тржишта на високом напону, а спремни смо и да на исти начин задржимо купце на средњем напону", рекао је он.
Обрадовић је казао да је губитак ЕПС ове године, уместо очниване 22 милијарде динара, смањен на 0,8 милијарди динара и додао да је "катастрофална ситуација с почетка године превазиђена и ЕПС сада стоји на својим ногама".
ЕПС Дан електропивреде Србије обележава 6. октобра јер је тог дана пре 120 година почела да ради прва јавна електрана у Србији - термоелектрана на Дорћолу у Београду. Најзаслужнији за увођење електричне енергије у Србији био је професор Ђорђе Станојевић.
Управни одбор ЕПС од 1995. године 6. октобра додељује плакету с повељом "Ђорђе Станојевић" за допринос електрификацији и развоју електропивреде.
Ове године то признање су добили Новица Мишковић, Богдан Ђурјевић и Рударско геолошки факултет из Београда.
Додељене су и донације од по 3,5 милиона динара Савезу слепих Србије, Клиничком центру Ниш и Основној школи "Стојан Новаковић" из Блаца.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар