ПДВ и акцизе пуне касу, Царина затајила

Од ПДВ-а наплаћено 188 милијарди динара. За 0,4 одсто премашен план наплате акциза од којих су прикупљене 72 милијарде. Тако су надомештени смањени приходи од пореза на добит предузећа и пореза на доходак. Због пада увоза, приходи од царина за четвртину мањи.

Већ првог дана посете Србији, делегација ММФ-а била је у Пореској управи, где се уверила да су примедбе на рачун ефикасности порезника уродиле плодом. Само од ПДВ-а на домаће производе, прикупљено је за 20 одсто новца више, него што је планирано, док је прилив од ПДВ-а на увозну робу смањен.

Пореска управа је у државни буџет од почетка године усмерила 328 милијарди динара, 98 одсто планиране наплате, што је резултат ефикасније организације службе.  

"Логично је очекивати да приходи у последњем кварталу ове године буду већи од планираног. На основу искуства које до сада имамо, очекујемо да ће Пореска управа остварити приход преко 100 одсто", рекао је директор Пореске управе Драгутин Радосављевић.

До сада је од ПДВ-а наплаћено 188 милијарди динара, за 0,4 одсто премашен је и план наплате акциза од којих су прикупљене 72 милијарде. Тако су у години кризе, надомештени смањени приходи од пореза на добит предузећа и пореза на доходак.

"То што је повећана ефикасност значи да се месечни дефицит са 10 до 15 милијарди динара, у периоду од новембра до јуна, смањио на две до три милијарде у јулу и августу, што значи да је драстично смањена потреба за новим кредитима и задуживањима", објаснио је економиста Миодраг Здравковић.

Међутим, наплатом пореза и акциза обезбеђује се свега 65 одсто буџетског прихода, а остало зависи од царина, и накнада и такси које су у надлежности локалних служби. Због смањеног увоза, приход од царина од почетка године је за четвртину мањи него што је планирано.

"Не може се конкретно рећи шта је од тих роба смањено. Свако се прилагођава и увози у оним количинама како би омогућио да производња функционише оптимално у постојећим условима, а с друге стране и трговци прате куповну моћ грађана и прилагођавају се", рекао је Слободан Николић из Управе царина.

Приходи од сиве зоне пословања, у којој је како се процењује трећина српске привреде, и даље су ван домашаја и порезника и цариника.

Стручњаци упозоравају да државну касу не угрожавају улични продавци, колико сиво пословање крупног капитала, иако механизми за његово откривање нису компликовани.

Извесно је да ће Пореска управа појачати контролу оних који на први поглед легално послују. Процена је да више од трећине рачуна и даље иде мимо фискалних каса. 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 01. јун 2024.
28° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије