среда, 10.07.2013, 15:24 -> 19:32
štampajМакедонија мења уредбу о ограничењу увоза
Македонија ће изменити уредбу о ограничењу увоза брашна и пшенице, рекао министар Расим Љајић. Уколико све буде како је договорено и ако се договор спроведе, Србија неће предузимати никакве реципрочне мере против Македоније, наводи Љајић.
Министар трговине Србије Расим Љајић рекао је агенцији Бета да ће Македонија изменити уредбу о ограничењу увоза брашна и пшенице.
Уредба Владе Македоније, по којој за килограм увезене пшенице македонски увозници морају да купе три килограма домаће, а за килограм брашна увезен из Србије да купе четири килограма домаће пшенице, примењује се од 1. јула.
Љајић се у Скопљу с македонским министром пољопривреде Љупчом Димовским договорио да се покрене процедура за измену те уредбе.
На састанку је, како је рекао Љајић, договорено да се се уклоне све ванцаринске баријере у трговини између Македоније и Србије да би се обезбедио слободан проток робе и повећао обим робне размене.
"Ми ћемо пратити процедру и очекујемо да се та уредба измени у разумном року", рекао је Љајић.
Министар је рекао да, уколико све буде како је данас договорено и ако се договор спроведе, Србија неће предузимати никакве реципрочне мере против Македоније.
"Све нецаринске баријере треба да буду уклоњене и да их ниједна држава не примењује у циљу заштите домаћих произвођача", рекао је Љајић.
Како је додао, договор је да се једном недељно Србија и Макеоднија консултују о техничким и практичним проблемима својих трговаца приликом увоза и извоза, и да те проблеме решавају.
Љајић је рекао да ће ванредно заседање Заједничког комитета ЦЕФТА бити 22. јула у Београду, на којем ће он известити о данашњем договору.
"Инсистираћемо на томе да су овакве мере и одлуке неприхватљиве и да се не смеју у будућности примењивати, као и да ће држава имати аутоматско право да уведе реципрочне мере уколико се ово понови", рекао је Љајић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар