четвртак, 21.03.2013, 19:54 -> 10:03
štampajКипрани празне банкомате
Кипар од ЕУ добио рок да до понедељка мора да обезбеди скоро шест милијарди евра, да би добио помоћ од кредитора. Наговештено да ће бити заштићени депозити до 100.000 евра. Банке затворене, а грађани празне банкомате.
Европска унија дала је Кипру рок до понедељка да обезбеди 5,8 милијарди евра неопходних за добијање помоћи међународних кредитора. Гувернер кипарске Централне банке најавио је мере за консолидацију банкарског сектора, како би се избегао банкрот.
Наговестио је да ће бити заштићени депозити гарађана до 100.000 евра. Поједине кипарске банке ограничиле су подизање новца са банкомата. И грађани Србије подижу своје улоге са кипарских банака.
Банке на Кипру биће затворене до уторка, али то штедише не спречава да подижу новац на банкоматима. Уколико пронађу неки који није празан.
Од десетина милијарди евра штедње на кипарским рачунима процењује се да је сваки трећи евро из Русије. Због тога је разрезивање пореза постало вруће питање у односима Русије и Уније.
"Забринути смо због Кипра, пре свега због последица по грађане, али овакав финансијски систем је неодржив. Заједно са Кипром тражимо решење и овде у Москви смо отворени да чујемо и став руских партнера", каже Жозе Мауел Барозо, председник Европске комисије.
Премијер Русије Дмитриј Медведев рекао је да аутори идеје о увођењу једнократног пореза треба да имају на уму да овакав потез никада неће наићи на разумевање штедиша.
"Независно до тога, подсетио бих да су раније и ММФ и међународни кредитори небројено пута понављали да је губитак поверења највећа опасност за светске финансије", каже Медведев.
Кипар није прва чланица Европске уније чије су се банке нашле пред банкротом, али јесте прва од које кредитори траже да опорезује штедњу у замену за помоћ.
"Има негде више од 66 милијарди депозита у кипарским банкама и очигледна је процена инвеститора да ту треба тражити решење за тај пакет помоћи и да Кипар опорезујући депозите учествује у свом спасавању", каже Зоран Петровић из Рајфајзен банке.
Уколико се спроведе ова мера, то ће бити преседан у односу према штедишама.
Професор Економског факултета Никола Фабрис рекао је да, уколико било која земља предузме такву меру, то ће изазвати огромну финансијску кризу.
"Оно што је био циљ ове мере је већ постигнуто, а то је да нови сумњиви капитал неће стизати на Кипар", навео је Фабрис.
Капитал ће отићи с Кипра, у томе се сви слажу. Тако и новац српских грађана, за који не треба очекивати да ће се вратити у земљу, већ ће се преместити на друге дестинације, опет пореске рајеве.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар