субота, 29.08.2009, 14:58 -> 16:14
Тешка времена за мала и средња предузећа
Угрожено пословање сваког петог малог или средњег предузећа, а свако четврто мора да смањи број радика. Према истраживању Републичке агенције, свако треће предузеће на ивици неликвидости, због смањења наплате потраживања.
Због последица светске економске кризе, угрожено је пословање око 21 одсто малих и средњих предузећа у Србији, док се око 14 одсто не жали на кризу, показује истраживање Републичке агенције за развој ових предузећа и предузетништва.
Економска криза значајно утиче на обим пословања и захтева смањење броја радника код 24 малих и средњих фирми, док 36 одсто успева да одоли последицама кризе, без отпуштања радника.
Према том истраживању, економска криза се, кроз смањење тражње производа и услуга, одражава на пословање скоро половине малих и средњих предузећа, а чак трећина је изложена ризику неликвидности због смањења наплате потраживања.
Главни проблем у пословању су административне препреке, као што су пореска процедура, прибављање дозвола за градњу и укњижба, као и недостатак финансијских средстава, радне снаге и информација.
Очекује се помоћ државе, али и банака
Скоро трећина предузетника у Републици за унапређење услова пословања очекује помоћ од државе, док око 20 одсто тражи већу подржку од банка.
Више од половине свих малих и средњих предузећа финансира се из сопствених извора, кредите банака користи 40 одсто, а из кредита државних фондова финансира се њих око 10 одсто.
Према истраживању, свако шесто мало и средње предузеће у Србији има уведен одређени стандард квалитета, док је највећи део инвестиционих активности у претходне три године био усмерен у набавку опреме и у уређење пословног простора.
Иновативне активности нису на завидном нивоу јер је само око једна четвртина ових предузећа реализовала неку иновацију, мада рачунар у свакодневном раду користи скоро свако предузеће.
Свако шесто мало, или средње предузеће има уведен одређени стандард квалитета, а свако четврто користи стручну помоћ у виду консултантских услуга.
Просечна успешност, тек да се преживи
Што се тиче успешности пословања и испуњености очекивања, већина власника тих фирми, њих 61 одсто, сматра да су просечно успешни, четири одсто њих сматра да је неуспешно, а око 11 одсто веома успешно.
Око 45,4 одсто ових предузетника успева да обезбеди основне животне потребе, док 10,6 одсто њих то не успева.
Што се тиче планова у наредне три године, око 45,1 одсто власника ових предузећа планира да прошири делатност, 40,7 одсто њих да задржи постојећи ниво, око 4,5 одсто да смањи обим пословања, а 4,1 одсто да угаси предузеће.
Циљ истраживања - унапређење пословања
Истраживање је показало и да већина власника фирми припада зрелом добу - 64,7 одсто испитаника има између 36 и 55 година, док је 15,6 одсто млађе од 35 година.
На врху управљачке и власничке хијерархије сваког петог предузећа се налази жена, а највећи број власника - 47 одсто има средње стручно образовање, док 44 одсто њих има вишу, или високу стручну спрему.
Највећи број предузетника регрутован је из радничких породица - 49 одсто, а око 66,5 одсто није имало радно искуство пре започињања сопственог бизниса.
Циљ овог истраживања, које је спроведено на узорку од 3.000 испитаника из овог сектора, је сагледавање стварне слике стања, проблема и потреба малих и средњих предузећа у Србији, како би се донеле адекватне мере за њихов раст и развој.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар