Читај ми!

Дан устанка, за и против

Убиством два жандарма, пре 70 година, Жикица Јовановић Шпанац започео оружану борбу против фашистичких окупатора под вођством КПЈ. Дан устанка обележен свечаношћу у Белој Цркви. Данашњи датум, међутим, различито тумаче припадници два ослободилачка покрета.

У појединим градовима, и ове године је обележен 7. јул, који је током друге половине 20. века у Србији прослављан као Дан устанка против фашизма, да би 2001. године био укинут као државни празник.

Поводом 70. годишњице почетка оружане борбе против окупатора одржана је свечаност у Белој Цркви код Крупња. На спомен-обележје народним херојима положени су венци, а изведен је и културно-уметнички програм под називом "Србија не заборавља".

Министар просвете и науке Жарко Обрадовић и председник Републичког одбора Савеза удружења бораца Народноослободилачког рата Србије Миодраг Зечевић, на свечаности, су изразили оштро противљење због учесталих покушаја да се преобликује историја и улога Србије у борби против фашизма.

"Држава Србија треба да преиспита своје одлуке и ставове, донете у једној политичкој и идеолошкој еуфорији рестаурације старог друштвеног система у односу на 7. јули, Дан устанка народа Србије", сматра Зечевић.

Пре 70 година, Жикица Јовановић Шпанац почео је оружану борбу под вођством Комунистичке партије Југославије, а тај догађај прихваћен је касније као почетак устанка у Србији.

Јовановић је 7. јула 1941. године у Белој Цркви убио двојицу припадника жандармерије, Миленка Браковића и Богдана Лончара. Суд у Шапцу је, пре три године, рехабилитовао жандарме, оценивши да су убијени из идеолошко-политичких разлога.

Дан поделе?

Седам деценија од пуцња Жикице Јовановића Шпанаца, припадници припадници СУБНОР-а траже да се укинутом празнику врати ранији статус, док следбеници равногорског покрета сматрају да би на данашњи дан требало одати пошту убијеним жандармима.

Историчари упозоравају на идеолошку обојеност празника. Будући да је Скупштина Србије четнике и партизане прогласила равноправним борцима против фашизма, историчари сматрају да би требало пронаћи који би био мање споран.

Срђан Цветковић из Института за савремену историју истиче да је догађај у Белој Цркви био прихваћен само од једног покрета, па је потребно наћи неки други датум који је значајнији, а који не изазива поделе.

Миле Бјелајац из Института за новију историју Србије наводи да је потребно поштовати и једну и другу традицију из 1941. године.

"Истеривањем једне истине насупрот другој, у свакодневном животу, нећемо далеко доћи", сматра Бјелајац.

Одлуку о оружаном отпору против немачког окупатора, Политбиро централног комитета КПЈ донео је у Београду 4. јула. Симпатизери четничког покрета, међутим, наводе да је још 13. маја 1941. генерал Дража Михаиловић са Равне горе повео устанак против окупатора.

Поједини историчари сматрају да би дан устанка требало да буде 28. септембар, јер је тога дана 1941. године ослобођен Горњи Милановац, први град у окупираној Србији који су заједно ослободили четници и партизани.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 22. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом