субота, 15.05.2010, 16:05 -> 19:30
Пољуљани темељи породице
Просечна породица у Србији има све мање чланова и све је старија, упозоравају стручњаци на Међународни дан породице. Иако је култ породичног живота на овим просторима јак, развода је све више.
У Србији живи више од два милиона и двеста хиљада породица. На Међународни дан породице, стручњаци упозоравају да просечна породица у Србији броји све мање чланова и све је старија.
Култ породичног живота на овим просторима и даље је јак, али стручњаци кажу да је развода све више.
Иако је суштина породице да се формирамо као личности, и да тако трајемо, то се често своди, признају многи, на пуко преживљавање. Породични живот био би далеко лепши, кажу грађани без устручавања, када новчаник не би био толико празан.
Нису заборављене ни друге породичне вредности, већ је немаштина учинила своје. Иако би из породице требало да црпимо снагу за све што нас чека у животу ти ресурси су, упозоравају социолози, често недовољни или празни.
"То што је претпоставка успешног живота новац само говори до које мере смо деценијски пропадајући дошли у ситуацију да више нико никоме не може да помогне у породичним везама и колико је свакодневна ситуација преживљавања убила емоције, опуштеност и време за међусобне заједничке односе", рекао је професор Зоран Стојиљковић са Факултета политичких наука.
Криза, општа нестабилност и непредвидивост пољуљала је темеље многих породица. На потомство и брак све се теже одлучујемо. Од некадашњег просека - двоје деце у породици - све смо даље. У Европи, негативнији природни прираштај од нас има само Бугарска.
"Наша популација најстарија је у Европи. Све касније ступамо у брак. Практично можемо да кажемо да је данашња просечна породица у Србији трочлана", рекао је др Драган Вукмировић из Завода за статистику.
Жене су растрзане између посла и породице, а мушкарци, оптерећени жељом да зараде што више - пропуштају одрастање сопствене деце. За излаз из такве породичне атмосфере често се тражи професионална помоћ.
"Људи долазе са идејом да поправе свој психички живот. Долазе са патњом, страховима, са потиштеношћу, често са безнађем, са озбиљним конфликтима који руше доживљај поверења у породицу", каже породични психотерапеут Невена Чаловска-Херцог.
У таквим ситуацијама, кад су нам и ум и вид помућени, деца су снага која враћа на прави пут.
"Волим када је моја породица заједно". "Није добро да се мама и тата туку, да се закључавају у собе", "Породица је важна да се грлимо, волимо, пазимо да се не повредимо", поручују деца из вртића "Лептирић".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар