Читај ми!

Случај крадљивца аутомобила који је изазвао судар у Београду, када се полиција одлучује за потеру

Јучерашња полицијска потера у центру Београда завршила се тешком саобраћајном незгодом у којој је повређено пет особа, међу њима и једно дете. Инцидент је уследио након што је осумњичени за крађу возила игнорисао саобраћајне прописе и прошао на црвено светло. Заменик начелника Управе саобраћајне полиције Бојан Радовановић наводи за РТС да су полицијски службеници одмах по пријави крађе започели претрагу ширег подручја града и предузели законом прописане мере. Он је нагласио да су потере оваквог типа изузетно ризичне и да се спроводе само када се исцрпе све друге, блаже мере.

У полицијској потери која се догодила јуче у Београду, возач украденог аутомобила изазвао је тешку саобраћајну несрећу на углу Таковске и Улице 27. марта

Заменик начелника Управе саобраћајне полиције Бојан Радовановић за РТС наводи да је потера започела у ширем центру Београда, у близини раскрснице Таковске, Џорџа Вашингтона и 27. марта. Осумњичени је, покушавајући да побегне полицији, прошао на црвено светло и ударио више возила која су стајала на семафору.

Потера започела након пријаве крађе возила

Радовановић је истакао да је потера покренута одмах након пријаве крађе возила, а полиција је у сарадњи са тужилаштвом предузела све законом прописане мере како би лоцирала и зауставила осумњиченог.

"Лице које је управљало возилом није поседовало возачку дозволу. Прошло је кроз црвено светло и том приликом изазвало саобраћајну незгоду у којој су учествовала четири путничка возила. Осим материјалне штете, повређено је петоро људи, укључујући и једно дете старости 11 година које је задобило тешке телесне повреде", навео је Радовановић.

Према његовим речима, остали повређени задобили су лакше телесне повреде и здравствено су збринути.

"Након дијагностике утврђено је да остали учесници у овој саобраћајној незгоди имају лаке телесне повреде и они су здравствено збринути", додаје Радовановић.

Безбедносни аспекти полицијских потера

Радовановић истиче да се потере не покрећу олако и да се у сваком појединачном случају процењују сви ризици и последице.

"Ово су ванредне ситуације које захтевају максималну опрезност. Полиција спроводи потере тек након што се исцрпе све блаже мере. Свака потера се координише са ситуационим центрима и анализирају се безбедносни ризици. При доношењу одлуке водимо се проценом потенцијалне штете и опасности по грађане", наглашава Радовановић.

Брзина, алкохол и мобилни – најчешћи узроци несрећа

На питање који су најчешћи прекршаји због којих долази до саобраћајних незгода, заменик начелника Управе саобраћајне полиције Бојан Радовановић наводи да су то пре свега прекорачење дозвољене брзине, вожња под утицајем алкохола или психоактивних супстанци, коришћење мобилног телефона током вожње, неправилно коришћење сигурносног појаса и непрописно претицање.

Он је нагласио да саобраћајна полиција има довољно опреме и капацитета да контролише брзину, посебно на ауто-путевима и главним саобраћајним правцима који су често коришћени током летње сезоне.

Поменуо је да су постављена 62 места за мерење просечне брзине, 275 мобилних радарских уређаја и више од 150 стационарних система за аутоматску контролу прекршаја. Такође, полиција располаже са преко 900 алкотестера.

Он је додао да се сви капацитети у летњем периоду користе на највишем нивоу како би се побољшала безбедност свих учесника у саобраћају.

понедељак, 14. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом