Имитирање чланова породице – нова онлајн превара настала захваљујући вештачкој интелигенцији

Ових дана кружи нова врста преваре, чија су мета старији грађани. С друге стране слушалице уместо човека - вештачка интелигенција. Опонашајући гласове блиских чланова породице, продаје им уверљиву причу да су њихови ближњи у опасности и да им је потребна новчана помоћ.

Према сведочењима на друштвеним мрежама, родитељи, жртве такве преваре, пролазили су кроз готово идентичан сценарио - телефон зазвони, када се јаве, с друге стране исте, застрашујуће реченице.

Представе се да зову из болнице, тврдећи да је дете доживело тешку саобраћајну несрећу, и да је хитно потребан новац за операцију, док се у позадини чује глас детета како то потврђује.e

"Рекли су да зову из Ургентног центра, да сам доживела тешку несрећу, и морају хитно да ме оперишу, да ми не би урадили ампутацију. Постоји решење - једино неки шрафови из Немачке, али то кошта 97.000 евра. Ја сам ‘као’ рекла: ‘Мама, тата, помозите ми хитно! - с мојим гласом. Родитељи су рекли да немају те паре и да су пензионери", навела је једна особа која је доживела превару.

"Криминалци узму нечији узорак гласа, да ли преко друштвених мрежа, преко Тик-тока, Јутјуба или самим позивањем те особе, где они сниме његов глас, где га уз помоћ одређених платформи, алата после клонирају. Претходни корак је у свему томе да они повежу контакте жртве и његовог сродника", рекао је Саша Живановић, начелник Одељења за високотехнолошки криминал МУП-а, у пензији.

Како препознати да је реч о вештачкој интелигенцији

То, кажу стручњаци, оставља јак утисак на жртву и осећај да мора да помогне. Упозоравају да будете опрезни, да поставите питања на која вештачка интелигенција неће имати одговор.

"Поставити питање ко је доктор, тражити име установе у којој се њихова кћерка налази", рекла је Сања Кекић, стручњакиња за сајбер безбедност.

У МУП-у тврде да нису имали пријаве од оних који су били жртве преваре помоћу технологије која опонаша глас блиске особе.

"Уколико су грађани оштећени наведеним системом превара, могу контактирати Службу за борбу против високотехнолошког криминала на мејл vtk@mup.gov.rs. Обратите пажњу на необичне изразе и обрасце у говору "позиваоца", кашњење звука за покретом лица (несинхронизован говор) уколико се ради о видео-позиву и слично. Немојте делити своје личне податке, заштитне податке платних картица или приступне параметре сем у изузетним случајевима, уз потврду идентитета", наводи се у саопштењу МУП-а.

Опрез приликом размене гласовних порука

Стручњаци саветују и да водите рачуна са ким размењујете гласовне поруке, и да заштитите телефон софтверима за препознавање сумњивих позива или СМС порука.

"Да уз помоћ наших телекомуникационих оператера, знамо те бројеве одакле нам стижу, како би они били блокирани, да наши грађани не би примали такве позиве, у суштини број један је да ми упознамо нарочито наше старије грађане да су овакве преваре могуће", истакао је Живановић.

У Аустралији је, на пример, пре три године готово 240.000 људи пријавило да су били жртве оваквих превара, при чему су изгубили више од 500 милиона долара.

субота, 12. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом