Пожар у Бору је угашен после два дана. Током јутра у овом крају пада киша и она је помогла у гашењу. У току је процена материјалне штете.
среда, 09.07.2025, 07:18 -> 09:41
Извор: РТС
После два тешка дана у Топличком округу већина пожара под контролом, киша помаже у гашењу
Велики број пожара на отвореном широм Србије, а најтежа ситуација је била на подручју Топличког округа, односно Житорађа, Блаца, Куршумлије и Прокупља, где је проглашена и ванредна ситуација. У топличком крају у понедељак и уторак регистровано је више од 100 пожара на отвореном простору. Срећом није било страдалих, али је велика материјална штета. После два тешка дана већина пожара је угашена и стављена под контролу. Киша која је почела да пада помаже у гашењу пожара у куршумлијском и борском крају.
На подручју Бора нема више пожара, у току процена штете
Киша у Куршумлији олакшава гашење пожара
Киша почела у куршумлијском крају после два месеца. Војимир Чарапић рекао је да после 48 сати борбе са пожарима, ситуација је много боља. Према његовим речима, и временски услови погодују гашењу пожара.
Чарапић је рекао да с обзиром на број пожара на територији у једном тренутку није било довољно људи да учествује у гашењу па је апел био упућен и преко друштвених мрежа да се јаве.
На Косову и Метохији током јучерашњег дана пријављен 41 пожар, и даље активно 14
На подручју Косова и Метохије током јучерашњег дана пријављен је 41 пожар, док је 14 још увек активно, а високе температуре и непажња грађана погоршавају ситуацију, према најновијем извештају агенције за управљање ванредним ситуацијама привремених институција у Приштини.
Пожари су се проширили на неколико општина, а активна жаришта су идентификована у Косовској Митровици, Пећи, Подујеву, Истоку, Србици, Ђаковици и Урошевцу.
Из агенције је саопштено да ватрогасно-спасилачке јединице интензивно раде на терену и да се "уочава смањење интензитета пожара у односу на претходни дан".
Ватрогасци у Јабланичком крају целе ноћи на терену
Ноћас није било сна за ватрогасце, али ни за мештане Слишана код Лебана. Киша је падала свега пет минута, температура јесте пала, али ветар и даље дува, још јаче на обронцима Радана него у Лесковцу. Мештани Радана, односно мештани Слишана и још неких села на обронцима Радана остали су у тренутку без својих кућа и имања, без летине коју су засадили на њивама. Екипа РТС-а синоћ је били са мештанима Слишана.
"Нама су јавили да је пожар горе у селу, међутим ми смо стигли, онда се пожар страховитом брзином ширио, баш преко пута куће и то су били призори који су били страховити. То је било толико језиво“, наводи мештанка села.
Друга мештанка каже да јој је изгорела и кућа, и цело двориште, и виноград, и воћњак, гаража, две помоћне просторије, и кош за кукуруз.
Начелник одељења за ванредне ситуације Ненад Симић каже да су ватрогасци целе ноћи били на терену Слишана и околних села.
"Рано ујутро смо појачали снаге да бисмо могли да приђемо до свих тих неприступачних делова који су нам остали за гашење. Упутили смо и довољан број возила и довољан број људи, тако да сматрамо да ће пожар бити данас под контролом“, навео је Симић.
Велики број возила и људства је ангажован, у гашење су се укључили и мештани.
"Јуче смо имали стварно добру помоћ мештана, где су својим тракторима и својим возилима, својим пумпама помагали у гашењу. Једноставно, пожар се том брзином шири услед јаког ветра, да је он веома лако улазио у дворишта кућа, где су они својим малим машинама много помогли“, рекао је начелник.
Два дана пре Слишана ватрогасне екипе су биле на територији општине Бојник, Славник.
"И у Славнику је био велики пожар који је услед неокошених, несређених ливада, пашњака веома лако подложна настанку пожара и веома брзо ширењу пожара. Тако је дошло у Славнику до ширења, али је благовременим, интервенцијама пожар угашен.
И на територији Лесковца ватрогасци су имали пуне руке посла.
"На територији Лесковца у атарима села Каштавар био је велики пожар који је гашен такође у два дана, али смо успели у сарадњи и са службама града да пожар ставимо под контролу и угасимо. Синоћ око 21 часа“, рекао је начелник.
У граду Прокупљу и општинама Куршумлији и Житорађи проглашена је ванредна ситуација због ширења ватрене стихије.
После два тешка дана због невероватног броја пожара у Топличком крају, већина пожара је угашена и стављена под контролу.
Очекује се киша која два месеца није пала, па се сви надају да ће и то допринети да се пожари коначно неутралишу. Последице ватрене стихије су несагледиве у овом тренутку, али је најважније да није било страдалих.
Незваничне информације говоре да је до сада изгорело неколико стотина објеката, али и више хиљада хектара пољопривредног земљишта.
У Куршумљском селу Влајна изгорела је и фабрика за прераду дрвета. Екипа РТС је обишла цело подручје Топличког округа, а од јуче и у Блацу је ванредна ситуација.
Мештани кажу да се пожар изненада појавио и толиком брзином се ширио да је то незапамћено, а ватра је била бржа од трактора.
Истичу мештани да су прво евакуисали старе и болесне људе.
"Пребацили смо их што даље од села. У једну пољану где је било... чистина, да је можда сигурно, на безбедно место. Онда смо се ми који смо способни вратили назад да гасимо. Међувремену, две куће су изгореле до темеља, десетак помоћних објеката, трактори, домаће животиње, има неколико свиња, коза, оваца и то је све страдало“, наводе мештани.
У пожару је изгорела и фабрика за прераду дрвета, а и поред великих напора нису успели да спасу постројење.
"Никако нисмо могли. Апарате смо употребили сигурно 50 комада. Угасили смо ову ливаду овде, али кад је прешло на хале, ништа, више помоћи није било. То је за 10 минута све плануло. Ветар, катастрофа, однело по крову, свуд. Комплет машине за прераду. Ту су виљушкари, скип, камион“, наводе мештани који су учествовали у гашењу пожара.
У многим селима је готово све изгорело, и воћњаци, али и њиве које су биле пред жетвом, хектари непожњевене пшенице, овса, све је изгорело.
Синоћ је додатно горело у селима житнопоточког краја, Мачина, на пример, Кожинце, било је баш напето и тешко.
Из оперативног центра МУП-а Србије јутрос су саопштили да су за 24 часа ватрогасци у Србији имали 322 интервенције.
Коментари