Читај ми!

"Предах смештај" – помоћ породицама које брину о најосетљивијима

Услуга "Предах смештаја", намењена деци и младима са одређеним проблемима у развоју, као и одраслима и старијим особама које имају потешкоће у свакодневном функционисању, тренутно је доступна само у Београду, Нишу и Шапцу. Славица Кујунџић, начелница инспекције социјалне заштите при Министарству за рад, борачка и социјална питања наводи за РТС да корисници могу боравити у установама до 45 дана годишње, од чега највише 20 дана непрекидно. Услуга није бесплатна, цену одређују пружаоци услуге на локалном нивоу, у складу са подршком коју добијају од својих самоуправа.

"Предах смештај" омогућава корисницима да повремено бораве у установи, док њиховим породицама и неговатељима пружа неопходан одмор. Ову услугу тренутно пружају само Београд, Ниш и Шабац.

Славица Кујунџић, начелница инспекције социјалне заштите при Министарству за рад, борачка и социјална питања, наводи за РТС да је "Предах смештај" услуга намењена деци и младима са одређеним проблемима у развоју, као и одраслима и старијим особама које имају проблеме у функционисању.

"Предах смештај је једна од услуга која се пружа корисницима и служи као подршка њиховим породицама", наводи Кујунџићева.

Напомиње, ова врста смештаја није институционално збрињавање, већ облик подршке породицама које брину о корисницима 24 часа дневно.

"Породица има могућност да кориснике, о којима непосредно брине, на одређени период смести у у 'Предах смештај'. Ова услуга им омогућава да реше неке своје проблеме или да се, једноставно речено, одморе", објашњава гошћа Београдске хронике.

Према важећим прописима, услуга се може користити до 45 дана годишње, с тим што континуирани боравак не може трајати дуже од 20 дана.

"Предах смештај може бити организован у виду једнодневног, викенд или вишедневног боравка, у зависности од потреба породице и могућности пружаоца услуге", објашњава Кујунџићева.

Велика потреба, недовољна понуда

Постојећи капацитети нису довољни, каже Кујунџићева, и наглашава да је интересовање корисника знатно веће од онога што тренутно може да се понуди.

"Предах смештај често се надовезује на друге услуге као што су дневни боравак или помоћ у кући. Он представља додатну подршку, и корисницима и њиховим породицама", додала је она.

Истиче да "Предах смештај" има двоструку улогу – као подршка породицама које брину о особама са посебним потребама, али и као значајан механизам за превенцију институционалног збрињавања.

"Основно начело социјалне заштите је да корисник, колико год је то могуће, остане у оквиру своје биолошке породице. Институционално збрињавање примењује се тек када све друге услуге и облици подршке не могу да обезбеде адекватну негу и подршку", истиче гошћа начелница инспекције социјалне заштите.

Услуга није бесплатна – цене одређују пружаоци услуге на локалном нивоу, у складу са подршком коју добијају од својих самоуправа. У цену су укључени трошкови исхране, хигијене, мањих здравствених услуга, као и активности усмерене на очување функционалности корисника.

Зашто само три града

На питање зашто ову услугу тренутно пружају само три града, Кујунџићева појашњава да локалне самоуправе имају кључну улогу у организацији и финансирању "Предах смештаја".

"Министарство учествује у поступку лиценцирања тих услуга јер постоје важећи правилници који регулишу услове под којима те услуге могу да се пружају и самим тиме издаје лиценцу", наводи Кујунџићева.

Додаје да је важно да локалне власти препознају реалне потребе својих грађана, како корисника тако и њихових породица. У зависности од тога, могу се организовати услуге које су прилагођене специфичностима заједнице.

"Није свакој локалној самоуправи потребна иста услуга, али дефинитивно потребе за предах смештајем постоји. Локалне самоуправе су те које би требало да препознају потребе, како својих суграђана корисника, тако и њихових породица и да организују те услуге", појашњава она.

Указује да пружалац те услуге може бити и удружење, правно лице или друга лица која испуне услове.

"Тако да, мислим, широки је спектар пружалаца те услуге", наводи начелница Инспекције социјалне заштите при Министарству за рад, борачка и социјална питања.

Славица Кујунџић истиче да је важно да локалне заједнице више активирају развој "Предах смештаја", јер је ово значајан механизам за подршку породицама и превенцију институционалног збрињавања, с циљем да корисник остане у оквиру своје породице колико год је то могуће.

Цело гостовање Славица Кујунџић можете погледати у видеу на почетку текста.

уторак, 08. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом